• AMERIKAN DOLARI
  33,0992
  % 0,21
 • € EURO
  36,2204
  % 0,44
 • ALTIN (TL/GR)
  2.617,35
  % -0,15
 • £ POUND
  43,0858
  % 0,44
 • ¥ YUAN
  4,5582
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3736
  % -0,02
 • BITCOIN/TL
  2140493,735
  % -0,77
 • BIST 100
  11.134,08
  % -0,05

Yatırım İçin Alınabilecek En Popüler Altınlar

Yatırım İçin Alınabilecek En Popüler Altınlar

Hiç şüphesiz gram altın son birkaç yıldır altın türleri arasında yatırım amaçlı olarak en popüler olanı. Altın fiyatlarının son yıllarda artmasıyla birlikte halkın satın alabilmesi açısından ağırlık olarak gram altın satışı hız kazandı. Fiziki gram altın kuyumcular ve bazı bankalardan satın alınabiliyor. Diğer bir seçenek ise banka altın hesapları aracılığıyla yapılabilecek olan sanal gram altın.

Gram altın hem fiziki olarak imkanlar ölçüsünde 1 gram, 2 gram, 5 gram, 10 gram, 20 gram, 50 gram, 100 gram vb. alınabildiği gibi, açılacak banka altın hesapları kanalıyla da sanal olarak satın alınıp saklanabiliyor. 5-10-15 gibi ağırlıkta üretilmiş altınlara külçe altın ismi de veriliyor. Hemen hemen tüm bankalarda altın hesabı hizmeti olsa da bu gram altınlar altın hesaplarında genellikle sanal olarak saklanıyor. Belli bir grama, ağırlığa kadar bankalardan bu gram altınları fiziki olarak çekme veya alma şansınız olmuyor, sadece TL’ye çevirip TL olarak çekme şansınız var. Bu nedenle biz banka altın hesaplarında tasarruf edilen gram altınlara “sanal gram altın” demek istedik. Bankalar altın hesaplarındaki altının fiziki teslimi için 1 kg, 5 kg gibi sınırlar koyabiliyor.

Altın hesaplarında 1 gram altında en düşük 0,01 gram yani 1 gramın yüzde 1’i tutarda altın alımı yapılabiliyor. Yani 1 gram ve katları değil 0,01 gram ve katları şeklinde altın alımı yapılabiliyor. Örneğin 1 gram altın 225 TL ise en az bunun yüzde biri olan 2,25 TL’lik altın alabiliyorsunuz. Bu yönden altın hesabının çok küçük miktarlarla alım yapma gibi bir avantajı var. Çünkü fiziki olarak en düşük yarım çeyrek altın veya 1 gram altın alabiliyorsunuz. Ayrıca teşvik etmek maksadıyla altın hesaplarından birçok bankanın hesap işletim ücreti almadığını belirtelim. Altın hesaplarında çalınma riski yok ve altının bozdurulması esnasında işçilik ücreti kaybı söz konusu değil.

Banka altın hesaplarında 7/24 altın alma, altın satma imkanı olmakla birlikte döviz kurlarında olduğu gibi mesai saatleri dışında bankaların koyduğu makas farkı nedeniyle gün içerisinde alış satış yapmak en mantıklı seçenek. Altın hesaplarındaki tasarruflar 100 bin TL’ye kadar devlet güvencesi altında ve vadesiz altın hesaplarından yapılan işlemler, altın alış satış kazançları vergiye tabi değil. Vadeli açılacak altın hesaplarında ise faiz veya kar payı almakta mümkün. Birikimli altın hesaplarında altın biriktirme, daha ileri seviyede ise altın fonlarına yatırım yapmakta mümkün.

Altın hesabında alış fiyatınız ve güncel altın fiyatının karşılaştırılması ile kar-zarar durumu pratik bir şekilde görülebiliyor. Altın hesabının bulunduğu aynı bankada olan başka bir altın hesabına altın havalesi yapılabiliyor.

Yastıkaltı altın yatırımı için klasik altınlar ise çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını ve ziynet türü olarak bilezik sayılabilir. Yastıkaltı altına yatırım yapanlar, altını fiziki olarak görmek ve saklamak isteyen, düğün törenlerinde takı olarak kullanacak olan nispeten daha yaşlı kesim. Yastıkaltı altınların; muhafaza etme zorluğu, işçilik ücretleri veya eski tarihli olması nedeniyle altının bozumu esnasında bir miktar zarar edilmesi gibi olumsuz yönleri var. Öte taraftan tasarrufunu bankalarda saklamak istemeyen ve değerini korumak isteyen muhafazakar kesim için yastıkaltı altınlar en kestirme seçeneklerden bir tanesi.

Yatırım için en uygun altınların kuyumcular ve bankalar aracılığıyla alınabilecek gram altın olduğunu, fiziki olarak ise işçilik kaybı yaşatmayacak Cumhuriyet altını ve 22 ayar bilezik tercih edilebileceğini söyleyebiliriz. Fiyat olarak bütçe kısıtlı ise çeyrek altın ve yarım altın yatırım olarak değerlendirilebilir.

Fiziki altın genellikle evlilik çağına gelmiş veya gelecek gençlerin düğünlerinde takı olarak kullanılmak için ebeveynler tarafından satın alınıyor. Düğünler için fiziki altın almak bizim kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası.

İster fiziki ister sanal altın yatırımı uzun vadede sizi üzmeyecek, kayıp yaşatmayacak bir seçenek. Bununla birlikte tüm tasarrufunuzu altın almak için kullanmak yerine yatırım sepeti yaparak altın, döviz vb. daha az riskli araçlara bölmeniz faydalı olabilir. Finans sektörünün gelişimi göz önüne alındığında yatırım yapılabilecek alanların arttığını söylememiz yanlış olmaz.

Altınınız ve kazancınız bol olsun…

YORUMLAR YAZ