• AMERIKAN DOLARI
  33,0994
  % 0,21
 • € EURO
  36,2275
  % 0,47
 • ALTIN (TL/GR)
  2.619,93
  % -0,05
 • £ POUND
  43,0995
  % 0,46
 • ¥ YUAN
  4,5582
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3742
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  2140493,168
  % -0,77
 • BIST 100
  11.134,08
  % -0,05

Yarım Altın Ne Kadar Kaç TL?

Yarım Altın Ne Kadar Kaç TL?

Yarım altın nedir? Yarım altın ne kadar ve kaç TL sorularına yanıt veriyoruz.

Yarım altın, Darphane tarafından basılan çeyrek altının (küçük altın) bir büyüğü olan altın para çeşididir. Yarım altın, çeyrek altının 2 katı ağırlığa sahiptir. Darphane tarafından Ziynet ve Cumhuriyet altın sikkesi olmak üzere iki çeşit yarım altın basılmaktadır. Halkımız tarafından bilinen yarım altın genellikle ziynet yarım altındır.

Ziynet yarım altın yaklaşık 3,5 gram ağırlığındadır. Cumhuriyet yarım altın ise yaklaşık 3,6 gramdır. Yarım altına kulp takılması durumunda ağırlığı çok az daha artar.

Yarım altın fiyatı, gram altın fiyatında yaşanan değişikliklere göre belirlenmektedir. Yarım altın fiyatı gram altın fiyatının yaklaşık 3,3 katından değer görmektedir. Gram altın 24 ayar saf altın olduğu için yarım altın fiyatı ağırlığına göre gram altın fiyatına göre değerlendirilmez. Yarım altın diğer altın paralar gibi 22 ayardır.

Darphane tarafından basılan aşağıdaki resimde üstte ziynet altın paralar, altta Cumhuriyet altın paraları yer alıyor. Yarım altın, üstte sağdan ikinci sırada yer almaktadır. Yarım altının çapı yaklaşık 2,2 cm’dir.

Yarım altın yatırım için uygun olan, fiyatı çeyrek altından sonra en uygun olan altın paradır. Küçük yatırımcılar tarafından değerlendirilen bir altındır. Devlet tarafından basılması ve kalite bakımından standart değerlere sahip olması nedeniyle sarraflar, kuyumcular, döviz büroları gibi birçok yerde bozdurulup nakite çevrilebilir. Bankaların düzenlemiş olduğu altın günlerinde eksperler tarafından piyasa fiyatı üzerinden değer görür ve gram altın olarak banka altın hesaplarına yatırılarak bankalar aracılığıyla da bozdurulabilmektedir. Yarım altın, altın piyasasında yeteri miktarda bulunur ve düşük bütçeye sahip miktarlarla tasarruf yapılmasına imkan tanır.

Çeyrek altın, yarım altın, tam altın, İki buçukluk altın, Beşlik altın sıralamasında yarım altını tanımış ve fiyatı hakkında bilgi vermiş olduk.

Güncel yarım altın alış fiyatı ve yarım altın satış fiyatını buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ