• AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • ALTIN (TL/GR)
  2.498,17
  % 1,32
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2157878,248
  % 0,12
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

Vadeli Döviz Hesabı

Vadeli Döviz Hesabı

Vadeli dolar hesabı veya vadeli euro hesabı aslında her ikisi de vadeli döviz hesabıdır. Vadeli döviz hesabı aynı vadeli mevduat hesabında olduğu gibi aylık veya daha fazla süre için döviz hesabında sahip olduğunuz döviz miktarına uygulanacak faiz oranı kadar tutarın ana paraya eklenmesi ile size faiz kazancı sağlar. Vadeli döviz hesaplarında vade süresi 3 yıla kadar çıkabilmektedir. Burada elde edilecek faiz kazancı yine döviz cinsinden hesaplanır. Vadesiz döviz hesabında ise herhangi bir faiz getirisi olmaz, anapara tutarı sabit kalır.

Vadeli döviz hesabına uygulanan faiz oranı Türk Lirası vadeli mevduat faiz oranı kadar yüksek olmaz. Bunun nedeni dolar ve euro’nun döviz varlığı olarak zaten değerini koruyacak olması şeklinde düşünülebilir.

Dolar ve euro türünde tasarrufunuzu vadesiz hesapta muhafaza etmek veya yastıkaltında muhafaza etmek yerine vadeli döviz hesabına yatırarak faiz kazancı elde edebilirsiniz.

Devlet, Türk Lirası vadeli mevduat hesaplarını daha düşük stopaj oranı ile teşvik ederken, dolar ve euro türünde açılan vadeli döviz hesaplarına daha yüksek stopaj oranı uygulamaktadır. Stopaj nedir diye soracak olursanız, faizlerden veya kâr payından yapılacak kesinti olarak cevap verebiliriz. Bankalar için faiz, katılım bankaları için kâr payı söz konusudur.

Vadeli döviz stopaj oranları ve kesintileri

Hali hazırda 6 aya kadar USD ve Euro vadeli döviz hesaplarına yüzde 20,  6 ay –  1 yıl arası vadeli döviz hesaplarına yine yüzde 20, 1 yıl ve üzeri süre vadeye sahip döviz hesaplarına yüzde 18 stopaj uygulanmaktadır. (Mevzuat değişiklikleri nedeniyle daha önce açılmış hesaplara farklı stopaj oranları uygulanabiliyor.)

Türk Lirası vadeli mevduatta stopaj oranları ise 6 aya kadar yüzde 15,  6 aydan 1 yıla kadar yüzde 12, 1 yıl ve üzerinde yüzde 10 olarak belirlenmiştir.

Brüt faiz, kesintiler yapılmadan hesaplanan, net faiz ise kesintiler yapıldıktan sonra hesaplanan faiz oranıdır. Eğer vadeli döviz hesabı açacaksanız bankanıza vergi kesintilerinden sonra elinize geçecek net getiri tutarını sorun. Vadeli döviz hesaplama vadeli TL mevduat hesabında olduğu gibidir. Yalnızca kesinti tutarları farklılaşmaktadır. Faiz kazancına vergi kesintisi uygulanmakta sonra kalan tutar anaparaya eklenmektedir.

Vadeli döviz hesabı faiz oranları 2019 yılında her bankada vadeye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu arada bankaların vadeli döviz faiz oranlarının yıllık olarak belirtildiğini ifade edelim. Genelde bankaların internet sitelerinde açıkladığı yüzde 1, yüzde 2 gibi faiz oranları aylık faizmiş gibi algılanmakta oysa bu faiz oranları binde faizi belirtmektedir. Bu konuda yanılmamakta fayda var. Örneğin bin dolar (1.000 USD) tutarında açılacak vadeli dolar hesabı için yüzde 2 faiz oranı belirtilmişse aylık brüt faiz yüzde 2 hesapla 20 dolar değil 2 dolar olmaktadır.

Bütün dövizlere uygulanan faiz oranları farklıdır. Dolar, euro, sterlin, isviçre frangı’na bankalar farklı faiz oranları uygulamaktadır. En yüksek faiz oranı amerikan dolarına verilirken dolar’ı sırasıyla euro, sterlin ve isviçre frangı takip etmektedir. Bu arada her banka her döviz türünde vadeli döviz hesabı açmayabilir.

Bankalar vadeli dolar tevdiat hesapları için döviz cinsine göre örneğin 1.000 USD, 1.000 EUR gibi alt limit sınırı da koyabilmektedir. Değeri daha düşük dövizler için daha yüksek alt limitler konulabilir.

Vadeli döviz mevduat hesaplarında 100.000 TL (Yüzbin Türk Lirası) veya karşılığı döviz miktarı kadar tutarlar sigortalıdır.

Bankaların web siteleri, mobil uygulamaları, telefon bankacılığı ile döviz mevduat hesabı açılabilmektedir.

YORUMLAR YAZ