• AMERIKAN DOLARI
  33,0813
  % 0,15
 • € EURO
  36,2179
  % 0,41
 • ALTIN (TL/GR)
  2.613,27
  % -0,31
 • £ POUND
  43,0675
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  4,5567
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,3734
  % -0,09
 • BITCOIN/TL
  2119038,655
  % -0,40
 • BIST 100
  11.134,08
  % -0,05

Ucuz Döviz Nasıl Nereden Alınır

Ucuz Döviz Nasıl Nereden Alınır

Ucuz döviz, serbest piyasa şartlarında bankalar, döviz büroları gibi döviz alış satış işlemi, döviz ticareti yapan finansal kurumlar ve firmalar arasında size en uygun döviz kurunun sağlandığı, en ucuz fiyattan dolar, euro alabileceğiniz yerler anlamına geliyor.

Kapalıçarşı’da elinde telefon ile döviz alış ve satışı yapan ayaklı borsa olarak tabir edilen kişileri hepimiz bilir ve anımsarız. Ayaklı borsa denilen kişiler aslında kapalıçarşı ve civarında faaliyet gösteren döviz bürolarının elemanları. Bunlar döviz büroları adına bağlantılı oldukları diğer kurumlardan döviz alış satış işlemi yapıyorlar. Eskiden Dolar ve diğer dövizlerin hareketli olduğu günlerde TV kanalları haber programlarında ayaklı borsa dediğimiz bu kişilere güncel döviz kurları ile ilgili son gelişmeleri sorarlardı. Bu kişiler ise genellikle ekonomi eğitimi almamış sektörün içerisinde çıraklıktan yetişmiş kişilerden oluşmaktaydı. Teknolojinin ve internetin gelişimiyle birlikte şimdilerde bu gelenek terk edildi. Çünkü internetin nimetleri sayesinde dünya üzerindeki döviz, altın gibi tüm fiyatlar ve borsalar artık anlık olarak takip edilebiliyor. Halkın yıllardır kapalıçarşı döviz kurlarını sorgulaması bu ayaklı borsa’dan kaynaklanıyor. Kapalıçarşı döviz fiyatlarının takip edilmesinde başka bir amaç ise en ucuz döviz kurlarını öğrenebilmek. Bankaların kapalıçarşı’ya göre döviz alış satış fiyatı arasında daha fazla marj farkı koyduğu yorumları da yapılıyor.

Merkez bankası tarafından belirlenen ve hafta içi her gün açıklanan döviz kurları gösterge niteliğinde, peki bu ne demek? Bu, dalgalı kur rejimi nedeniyle döviz fiyatlarının serbest piyasada arz talep dengesine göre kendiliğinden belirlendiğini ve serbest piyasa şartlarında döviz alış satış kurlarının herkes tarafından serbestçe belirlenebilmesi anlamına geliyor. Merkez bankası döviz kurları serbest piyasada kullanılabileceği gibi kullanılması yönünde bir şart yok. Bu nedenle herkes en ucuz dövizi nasıl ve nereden alırım sorusunu kendisine soruyor.

İstanbul’da Kapalıçarşı, Tahtakale, Eminönü, Sultanhamam ve Mısır Çarşısı civarında yoğunlaşan döviz büroları halen en ucuz döviz kurlarının alınabileceği yerler olarak biliniyor. Bölgede Altıncılar Sokak’ın üstünde yer alan Varakçı Sokak’ta ise altın ticareti altın alış satışı yapılıyor.

İstanbul’da yaşayan ve uygun fiyattan döviz almak isteyenler buralardaki döviz bürolarından serbest piyasa döviz kurlarına göre nispeten daha ucuz döviz alabiliyorlar. Hatta zaman zaman bankaların buralardan döviz işlemi yaptığı söyleniyor.

İstanbul’da yaşamayan kesim ise Ankara, İzmir ve diğer şehirlerde şubesi olan ve internet bankacılığını kullanabildikleri ucuz döviz satan bankaları araştırıyor. Ucuz döviz satan bankalar dışında şehirlerde bulunan popüler ucuz döviz satan döviz büroları da bir diğer seçenek ve araştırılan konulardan bir tanesi.

Bireysel olarak düşük ve orta seviyelerde döviz yatırımı ve döviz ticareti yapanlar için dolar ve euro ile diğer döviz kurlarında küçük farklılıklar totalde önem taşımıyor. Finansal kurumlar ile kurumsal olarak döviz alım satımı ve döviz ticareti yapan kurumlar için ise döviz kurlarındaki çok küçük fiyat farkları bile çok önemli. Yüz dolar, bin dolar seviyesinde bir döviz ticaretinde kur fiyatına çok bakılmazken, milyon dolar seviyesinde bir döviz ticaretinde en ucuz kur fiyatını alabilmek doğal olarak önem taşıyor.

Peki vatandaş olarak en ucuz dövizi nasıl ve nereden alabiliriz? En ucuz döviz kısa bir araştırmayla bankaların sağladığı güncel döviz kurlarının, alış ve satış fiyatlarının anlık olarak kontrol edilmesiyle bulunabilir. Örneğin dolar almak isteyen bir kişi en ucuz dolar satış kurunu sağlayan bankayı internet siteleri aracılığıyla sorgulayabilir ve karşılaştırabilir.  Veya tersi şekilde dolar bozdurmak isteyen bir kişi en yüksek döviz bozum fiyatını veren bankayı kullanabilir.

Akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla döviz kurları artık dışarıda olduğumuz zamanlarda da mobil olarak takip edilebildiğinden, bankalar ve döviz bürolarının size sağladığı döviz fiyatları anlık olarak karşılaştırılabilir. Tespit ettiğiniz size en ucuz dolar, euro kurunu veren banka ile gideceğiniz döviz bürosunun dolar, euro kuru mukayese edilerek nereden dolar, euro almanız gerektiğine dair nihai kararı vermiş olursunuz. Dolayısıyla bankadan mı döviz bürosundan mı döviz alınmalı sorusuna da yanıt vermiş olduk. Siz döviz almak isterken döviz satmak isteyen bir arkadaşınız veya başka bir kişiden orta yolu bularak döviz alarak piyasaya göre daha ucuz döviz satın almış olursunuz. Tabi bu biraz şansınıza kalmış.

UCUZ DÖVİZ SATAN BANKALAR

Döviz kurları bankalar tarafından banka politikaları, risk yönetimi çerçevesinde ve ellerindeki döviz stoğu yani dolar, euro, sterlin rezervi doğrultusunda serbest piyasa şartları da dikkate alınarak anlık olarak belirleniyor. Hangi bankanın en ucuz döviz satan banka olduğunun tespiti bu sebepten ötürü oldukça zor ve her zaman değişebilir bir konu.

Kesinlik içermemekle birlikte piyasalar açıkken bir süre yaptığımız gözlemde devlet bankaları olan Halk Bankası ve Ziraat Bankası ile özel bankalar olan HSBC ile QNB Finansbank’ın diğer bankalara göre en iyi döviz kuru veren bankalar olarak gördük. Bunun dışında belli bir taban işlem limiti koyan bankaların FX uygulamaları da ucuz döviz alımı için kullanılabilir. Her dediğimiz gibi 9-18 saatleri arasında döviz işlem yapılmalı.

Bonus: Merkez Bankasından döviz nasıl alınır? Merkez Bankası bireylere döviz alış ve satış işlemi malesef yapmıyor.

YORUMLAR YAZ