• AMERIKAN DOLARI
  33,0990
  % 0,21
 • € EURO
  36,2167
  % 0,45
 • ALTIN (TL/GR)
  2.622,47
  % 0,04
 • £ POUND
  43,0855
  % 0,44
 • ¥ YUAN
  4,5582
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3742
  % 0,13
 • BITCOIN/TL
  2160472,396
  % 1,09
 • BIST 100
  11.134,08
  % -0,05

Spot Dolar Ne Demek?

Spot Dolar Ne Demek?

Spot dolar, Amerikan dolarının anlık canlı fiyatıdır. Bir finansal varlığın anlık veya canlı fiyatına spot fiyat denilmektedir. Kısaca bir varlığın hemen satılabileceği veya alınabileceği fiyat, spot fiyatıdır. Spot fiyat, alıcı ve satıcıların, alış ve satış talimatlarına göre oluşur. Satıcı satış fiyatını, alıcı alış fiyatını belirler, ortak bir fiyat üzerinde anlaşılması halinde iki taraf arasında alış satış işlemi yapılır.

Spot dolar, spor döviz kuru, spot fiyat derken acaba ne demek isteniyor? Spot, ekonomide “peşin” veya “nakit” anlamına geliyor. Spot piyasa denildiği zaman ise peşin piyasa, spot fiyat denildiği zaman nakit fiyat anlamı çıkmaktadır. Spot piyasada döviz, altın ve diğer finansal ürünlerin bir nakit karşılığında hemen alınması prensibi söz konusudur.

Spot döviz kurları, spot dolar hemen teslim edilme şartı ile verilen döviz fiyatlarına denilmektedir. Spot döviz anında teslim edildiği gibi satın alındığı andaki işlem kuru üzerinden birkaç gün sonra genellikle 2 iş günü içerisinde teslim edilebilmektedir. Spot piyasalarda vadeli işlemler yapılmaz. Örneğin kapalıçarşı döviz, altın işlemleri spot piyasalardan birisidir diyebiliriz.

Spot piyasa; fiziksel olarak döviz, dolar, euro, altın, pamuk, buğday gibi ürünlerin alınıp satıldığı, nakit ve ürün takas işleminin anında veya birkaç gün sonra yapıldığı piyasadır. Vadeli işlemde ise finansal varlıkların belirli bir zaman sonra teslimi ilkesi geçerlidir.

Spot piyasalarda anlık olarak geçerli olan fiyat üzerinden fiziksel bir varlık alım satımı yapılmaktadır.

Vadeli piyasada ise miktar ve vade süresi belli olan bir varlığın iki taraf arasında teslimi konusunda anlaşılması söz konusudur. Vadeli işlemde fiyat ise değişkendir.

Spot piyasada yapılan işlemde alıcı ve satıcı olmak üzere yalnızca iki taraf söz konusu iken, vadeli işlemde alıcı, satıcı ve takas kurumu üçgeninde işlemler gerçekleşmektedir. Vadeli işlemlerde taraflar bu takas kurumu aracılığıyla işlemlerini yapabilmek ve alış-satış işleminin garanti altına alınabilmesi için teminat yatırmaları gerekmektedir.

Spot olarak dolar alan bir banka, doları hemen almak ve kasasına koymak için daha yüksek bir dolar kuruyla karşı karşıya kalabilmektedir.

Bir döviz bürosundan dolar alınması, bir kuyumcudan altın alınması veya internet bankacılığından dolar alınması bunlar spot işlemlerdir.

YORUMLAR YAZ