• AMERIKAN DOLARI
  31,5727
  % -0,01
 • € EURO
  34,3914
  % 0,03
 • ALTIN (TL/GR)
  2.146,41
  % -0,08
 • £ POUND
  40,1602
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,3893
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3448
  % -0,06
 • BITCOIN/TL
  2131996,148
  % 7,71
 • BIST 100
  8.907,65
  % -2,08

Serbest piyasa döviz kurları ve fiyatları

Serbest piyasa döviz kurları ve fiyatları

Ülkemiz 2001 yılında yaşadığımız ağır ekonomik krizin ardından dalgalı döviz kuru sistemine geçiş yapmıştır. Dalgalı döviz kuru rejiminde döviz fiyatları serbest piyasadaki anlık arz ve talep şartlarına göre belirlenir. Kısaca piyasada arzı fazla olan döviz cinsinin kur fiyatı düşme eğilimine girerken, arzı az olup, talebin fazla olduğu döviz cinsinde ise kur fiyatları artma eğilimine girer. Anlık yaşanan bu artma ve azalmalar döviz yatırımcılarının ilgisini çekmektedir.

Döviz kurlarının belirlenmesinde birçok ekonomik faktör etkili olmaktadır.

Döviz kurları veya döviz fiyatları serbest piyasa döviz fiyatları, tcmb döviz fiyatları, kapalı çarşı döviz fiyatları, bankaların döviz fiyatları gibi farklı finans ayakları üzerinden takip edilmektedir. Dövize, dolar, euro gibi daha çok bilinen ve etkin para birimleriyle yatırım yapanlar alım ve satım işlemlerini daha çok bankalar ve döviz büroları üzerinden yapmaktadır.  

İnternetle haşır neşir olmuş kişiler döviz alım-satım işlemlerini internet bankacılığı üzerinden hızlı bir şekilde yaparken, internete yabancı eski kuşak Ayşe Teyzeler, Mehmet Amcalar döviz bürolarından bir miktar döviz satın alarak “yastık altı” dediğimiz ve bankacılık sisteminde gözükmeyen dövize yatırım yöntemini seçmektedir.

Döviz bürolarından dolar almak, euro almak veya kuyumculardan altın almak bu Ayşe Teyzeler ve Mehmet Amcalar için en bilinen ve garanti görülen yatırım yöntemidir.

Serbest piyasa döviz fiyatları, dalgalı döviz kuru sisteminde serbest piyasa şartlarına ve dinamiklerine  göre kendiliğinden belirlenir diyebiliriz. Elbette bazı noktalarda Merkez Bankası’nın döviz kurları ve fiyatları üzerinde müdahalesi olmakta ve bu müdahale sonucu döviz fiyatlarında iniş ve çıkışlar olabilmektedir.

Döviz kurlarını takip eden ve döviz alım-satımı yapacak kişilerin hem ülke içi hem de ülke dışındaki piyasalarda yaşanan güncel ekonomik gelişmeleri takip etmesi gerekir. Ayrıca ekonomistlerin makale ve yorumlarının takip edilmesi de döviz fiyatlarının geleceği konusunda bizlere bazı tüyolar verebilir. Bu şekilde dolar kaç tl, euro kaç tl olacak veya olabilir sorularına kısmen de olsa kendi yorumumuzu yapabilir ve bir öngörü oluşturabiliriz.

YORUMLAR YAZ