• AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • ALTIN (TL/GR)
  2.498,17
  % 1,32
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2157878,103
  % 0,12
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

Merkez Bankasından Nasıl Döviz Alınır?

Merkez Bankasından Nasıl Döviz Alınır?

Merkez Bankasından döviz nasıl alınır veya döviz alınabilir mi? Daha uygun kur ile ucuz döviz satın almak birçok kişi veya şirketin arayışta olduğu bir konu. Ekonomiye yön veren Merkez Bankasının döviz piyasasına ve döviz fiyatlarına etkisi malum. Böyle olunca bireysel olarak Merkez Bankasından döviz alabilir miyiz sorusu ortaya çıkıyor.

Merkez Bankasından gerçek kişiler olarak yani bireysel olarak gidip döviz alma şansımız yok. Merkez Bankasından ancak tüzel kişiler ve şirketler döviz satın alabilir. Merkez Bankasının düzenlemiş olduğu döviz satım ihalelerine katılan bankalar veya tüzel kişiler dolar, euro gibi dövizleri Türk Lirası karşılığında satın alabilmektedir. Merkez Bankasından döviz satın alabilen kurumlara örnek olarak kamu veya özel bankalarını, dövizle ithalat yapan şirketleri, dövizle kredi kullanmış firmaları örnek olarak verebiliriz. Özetle, Merkez Bankası veznelerinden gidip dolar, euro alamayız.

Merkez Bankası, ekonomik veya siyasi bir kriz durumunda döviz kurlarının artması nedeniyle, döviz piyasasına müdahalede bulunmaktadır. Türk lirası karşılığı döviz alım satım ihalesi yaparak döviz satmak bu seçeneklerden en bilinenlerden birisidir.

Merkez Bankası döviz alım satım ihalelerinde bankalara veya döviz ihtiyacı olan tüzel kişilere döviz satışı yapmaktadır.

Ayrıca Merkez Bankası döviz likiditesi az olan bankalar ile döviz likiditesi çok olan bankalar arasında, garantör olarak döviz depo işlemi ile belirlenen faiz oranı ve 1 hafta, 1 ay, 3 ay gibi vadelerle aracı olabilmektedir.

Döviz stoğu az olan ve döviz likiditesine ihtiyacı olan bankalar, Merkez Bankası’ndan faizle döviz sağlayabilmekte ve işlem yapabilmektedir. Kısaca Merkez Bankası, bankalara euro ve dolar döviz cinslerinde kaynak sağlayabilmektedir.

Bireysel olarak döviz almak isteyenler, Merkez Bankası’ndan bankalar tarafından ihale ile satın alınan dolar ve euroları yine bankalardan, döviz bürolarından satın alabilir. Bankalar, Merkez Bankasından daha uygun kur ile satın aldığı dolar ve euroyu üzerine bir miktar kar marjı ekleyerek piyasaya satacaktır.

YORUMLAR YAZ