• AMERIKAN DOLARI
  31,5769
  % 0,01
 • € EURO
  34,3780
  % 0,00
 • ALTIN (TL/GR)
  2.146,29
  % -0,08
 • £ POUND
  40,1530
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,3893
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3450
  % -0,01
 • /TL
  %
 • BIST 100
  8.907,65
  % -2,08

Kuyumcularda Çeyrek Altın Fiyatları

Kuyumcularda Çeyrek Altın Fiyatları

Çeyrek altın nerelerden alınabilir? Kuyumcularda çeyrek altın fiyatları nedir? Çeyrek altını fiziki olarak bize en yakın olan tanıdığımız, güvenilir veya bize en iyi fiyatı veren kuyumculardan satın alabiliriz. Sektörde hem kuyumcu hem de döviz bürosu olarak hizmet veren bazı döviz büroları da çeyrek altın alıp satabiliyor. Peki ya bankalar çeyrek altın alıp satıyor mu? Bankalar çeyrek altını eksperlerin incelemesi sonrasında gram altına çevirerek altın hesabınıza yatırmaktadır. Bankalar fiziki olarak çeyrek altın satmamaktadır.

Eğer külçe altına sahipseniz ve çeyrek altına çevirmek istiyorsanız Darphane’ye en az 1 kg 24 ayar külçe altını vererek karşılığında çeyrek altın alabiliyorsunuz. 1 kg külçe altından yaklaşık 610 tane ziynet çeyrek altın üretilebiliyor. Verdiğiniz külçe altının bir miktarı Darphane tarafından fire ve işçilik maliyeti olarak kesiliyor. Darphane, külçe altına sahip olan ve kimlik bilgilerini tebliğ eden ister şirket, isterse bireysel olsun herkese Cumhuriyet altını üretebiliyor.

Çeyrek altın, hediyelik altın olarak kültürümüzde öne çıkıyor. Nişan ve düğün törenlerinde gelinle damada, veya yeni bir bebek doğduğunda bebeklere çeyrek altın takılarak hediye olarak sunuluyor. Çeyrek altın dayanışma anlayışımızı yansıttığımız araçlardan ve altın cinslerinden birisi. Çeyrek altına hem hediyelik olması hem de yatırım amacıyla değerlendirilmesi nedeniyle talep oldukça fazla.

Kuyumcularda çeyrek altın fiyatları, yurt dışı piyasalarda ons altın fiyatı ve dolar kuru etkisinde serbest piyasa koşulları doğrultusunda belirleniyor. Kuyumcularda çeyrek altın alış ve satış fiyatı arasında bir miktar makas farkı uygulanıyor. Çeyrek altın alış ve satış fiyatı arasındaki bu fark kuyumcuların elde ettiği kâr olarak düşünebiliriz.

Ziynet çeyrek altın 1,754 gram ağırlığa sahiptir ve 22 ayardır.

Gram altın fiyatından çeyrek altın fiyatı hesaplama

Gram altın 24 ayar yani 995/1000 saflığa sahip altındır. Çeyrek altın ise gram altına göre ayar olarak daha düşük 22 ayar altın olarak basılmaktadır. Şimdi sizlere gram altın fiyatından yaklaşık olarak çeyrek altın fiyatını hesaplamayı tarif edeceğiz.

Bugün itibarıyla 1 gram altın satış fiyatı güncel olarak 276 TL’dir. Öncelikle bu rakamı çeyrek altın ağırlığı olan 1,754 ile çarpıyoruz:

Adım 1: Çeyrek altın fiyatı = Gram altın fiyatı x 1,754 = Ç

Ç = 484,1 TL gibi rakam çıkmaktadır.

Göreceğiniz üzere güncel çeyrek altın fiyatından (yaklaşık 450 TL) fazla çıkmaktadır, peki neden? Elbette ayar farklılığından. Söylediğimiz gibi gram altın 24, çeyrek altın 22 ayardır. Hesaplamada bu ayar farkını da dikkate almalıyız. Bu nedenle 2. bir işlem yapıyoruz. Bu işlemde 1. adımda bulduğumuz değeri 22 ile çarpıp 24’e bölüyoruz.

Adım 2: Çeyrek altın fiyatı = Ç x 22/24 = 484,1 TL x 22/24 = 443,7 TL

Görüleceği üzere piyasa çeyrek altın fiyatına yakın bir tutar bulmuş olduk. Bu şekilde güncel gram altın fiyatından çeyrek altın fiyatının yaklaşık değerini bularak karşılaştırma yapabilirsiniz.

Eski ve Yeni tarihli çeyrek altınlar arasında bir fark var mı?

Darphane tarafından üretilen çeyrek altınların ayarları, ağırlıkları ve kaliteleri aynı standartta üretilmektedir. Bu nedenle eski ve yeni tarihli çeyrek altınlar arasında basım tarihi dışında hiçbir fark bulunmuyor. Bununla birlikte yeni tarihli çeyrek altına halkımız psikolojik olarak daha çok ilgi gösteriyor ve  yeni tarihli olması nedeniyle çeyrek altın alınmak istenebiliyor.

Fiziki çeyrek altın almak küçük büyük tüm yatırımcılar açısından cazibesini koruyor. Çeyrek altın satıldığında değerini en az kaybeden altınlardan birisi. Bununla birlikte fiziki altınların saklama problemi bulunuyor.

Kuyumcu çeyrek altın fiyatlarına canlı altın fiyatları sayfamızdan erişebilirsiniz. Her kuyumcunun elindeki çeyrek altın stoğuna göre farklı bir fiyat vermesi normaldir ve serbest piyasa şartlarının gereğidir.

YORUMLAR YAZ