• AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • ALTIN (TL/GR)
  2.437,27
  % -0,95
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2060850,414
  % -5,13
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Kripto Paralara Yatırım Yapma

Kripto Paralara Yatırım Yapma

Evet; bitcoin, ethereum, ripple, litecoin ve diğerleri, kripto paralar veya diğer adıyla sanal paralar konumuz. Sanal paralara yatırım yapılır mı? konusunda, yatırım yapılırsa kazanç sağlanır mı, zarar edilir mi, risk yüksek mi gibi birçok soru sorabiliriz.

İnsanoğlu her yeni teknolojide olduğu gibi 2009 yılında serüveni başlayan ve yeni bir finansal buluş ve gelişme olan bitcoin ve sonrasında diğer kripto paraları benimseyerek birazda merakla ilgi göstermiştir. Kripto paraların birçoğunun merkezi bir otoritenin kontrolünde ve denetimi altında olmaması, kripto para ve bitcoin transferinin bir hesaptan (dijital cüzdan) diğerine hızlı ve şifreli bir şekilde gerçekleşmesi ve transfer edilirken kişi bilgilerinin yer almaması birçok kesime cazip gelmiştir.

Kripto paraların durumu, bazı kişilerin “ileride değerlenecek” umuduyla şehrin uzak yerlerindeki çorak noktalardan arsa almaları hikayesine benziyor. Birisinde elinizde somut bir toprak parçası ve tapusu olurken diğerinde dijital ortamda saklanan değerinin ne olacağı belli olmayan bir varlık söz konusu.

Merkezi bir otoritenin kontrolü altında olmayan sanal para birimleri olduğu gibi merkezi bir yönetimi olan sanal para birimleri de var. Bitcoin’in merkezi bir yönetimi yok ve birçok kripto para bu yönüyle bitcoin’i takip etmiş.

Bitcoin örneğini ele alırsak piyasada şu anda yaklaşık 17,5 milyon bitcoin (BTC) dolaşımda ve bitcoin yapılanması gereği piyasada en fazla 21 milyon BTC olacağı ifade ediliyor. Yani bir süre sonra bitcoin miktarı artık sabitlenecek ve başka bitcoin’ler yeniden piyasaya sürülmeyecek. Bitcoin ilk çıktığı tarih olan 2009’da dikkate alınacak bir değere sahip değilken 9 Şubat 2011’de değeri 1 ABD dolarına eşit hale geliyor. Daha sonraki 10 yılda ise 1 BTC 2017 yılında 20 bin dolar seviyesine çıktıktan sonra şu anda 4 bin dolar seviyesinde bir değere sahip. Görüleceği üzere 8 yılda hemen hemen hiçbir değere sahip değilken 20 bin dolar değerine ulaşması ve sonra değerinin yüzde 80 düşüşle 4 bin dolara düşmesi yatırım fırsatı olarak görülüyor.

Bitcoin’e ilk çıktığı zaman yatırım yapıp saklayanların birçoğu şu anda dolar milyoneri. Bitcoin’in gelecekte yine artacağı veya azalacağı yönünde yorumlar yapılmakla birlikte, ilk çıktığı andan itibaren en çok değere ulaştığı ana kadar geçen sürede olduğu gibi bundan sonra değerinin bu denli katlanarak artması ve satın alanlara çok yüksek kazanç sağlaması ihtimali daha düşük olarak değerlendirilebilir. Bitcoin dışındaki kripto paralara ise genel olarak altcoin adı veriliyor. Bir süredir var olan ve yeni çıkan altcoinlerin ise bitcoin’in gösterdiği performans gibi değerlenerek yatırım yapanlara kazanç sağlaması ihtimali mevcut. Altcoinlerden al-sat yaparak kazanç sağlayanların olduğunu biliyoruz. Hatta bu konuda otomatik coin alım satımı işlemi yapan robotlar mevcut.

Kripto paraların fiyatlarını teminat altına alan, koruyan bir kurum olmadığı için, kripto paralara yatırım çok risklidir diyebiliriz. Kripto para fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar, aşağı ve yukarı yönlü ani fiyat değişiklikleri her an sizi zengin edebileceği gibi rezil de edebilir. Sanal paralarda yaşanan bu dalgalanmalar fiyatların belirlenmesine yönelik spekülatif işlemlerin var olabileceğini gösteriyor.

Kripto Paralar Nasıl Alınabilir?

Gerek yurt dışında gerekse yurt içinde bitcoin ve altcoin’lerin alım ve satımına aracılık yapan borsa şeklinde internet siteleri mevcut. Yurt dışında Binance, Bittrex; Türkiye’de ise Koineks, Btc Türk, Paribu gibi firmalar bitcoin, ripple, ethereum gibi coin’lerin satın alınarak bunlara yatırım yapılabilmesini sağlıyor. Türk kripto para borsalarının banka hesaplarına gönderilecek Türk Lirası ile kripto para alımı yapılabiliyor, daha sonra alınan coin’in satılması durumunda müşterinin banka hesabına TL olarak EFT yapılıyor ile süreç tamamlanıyor. Satın alınan coinler başka kripto para borsalarındaki dijital cüzdanlara transfer edilebiliyor. Coin transfer aşamasında bu borsalar bir miktar ücret kesintisi yapabiliyor.

Kredi Kartı İle Bitcoin Satın Alma

Kredi kartı ile bitcoin, litecoin, stellar, ethereum ve ripple gibi işlem hacmi büyük kripto paraların alınmasına imkan veren yerli ve yabancı internet siteleri mevcut.

Kripto paralara yatırım yapmak konusunda treni kaçırmamak ama bir o kadar da tedbirli davranmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Bitcoin ve diğer kripto para yorumlarınızı aşağıdan yorum kısmından iletebilirsiniz. Sizce hangi coinler artar? Hangileri azalır?

YORUMLAR YAZ