• AMERIKAN DOLARI
  33,0986
  % 0,21
 • € EURO
  36,2195
  % 0,45
 • ALTIN (TL/GR)
  2.619,20
  % -0,08
 • £ POUND
  43,0934
  % 0,44
 • ¥ YUAN
  4,5582
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3745
  % 0,21
 • BITCOIN/TL
  2140493,125
  % -0,77
 • BIST 100
  11.134,08
  % -0,05

Kripto Para, Sanal Para Nedir?

Kripto Para, Sanal Para Nedir?

Kripto para, sanal para veya bitcoin nedir? hiç merak ettiniz mi? Merak ettiyseniz bu merakınızı gidermeye çalışalım. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETC), Ripple (XRP) popüler sanal paralardan bazıları.

Kripto veya sanal paralar fiziksel olarak bulunmazlar, yalnızca sanal ortamda bulunurlar. Yüzlerce sanal para bulunmaktadır ama bunlardan ilk çıkanı ve en bilineni bitcoin’dir. Bitcoin 2009 yılında çıkmıştır. Sanal paralar gerçek paraların işlevini yerine getirmekten hala  uzaktır. Bildiğimiz paraları ülkelerin merkez bankaları basarken, sanal paraları basan bir kurum yoktur. Bitcoin ve diğer sanal paralar matematiksel bazı formüllerle işlemler yapan bilgisayar ağları tarafından oluşturulur.

Kripto sanal paralarının geçerliliğini ve değerini koruyan merkez bankaları gibi bir kurum bulunmaz.

Fiziksel para ile her türlü alışveriş işlemi yapılabilirken kripto sanal parayla her yerden alışveriş yapılamaz. Her ne kadar internet ortamında sanal paralar veya bitcoin ile ödeme alan bazı web siteleri bulunsa da sayıları çok azdır. Dolayısıyla sanal paraların ödeme aracı olarak kullanılabileceği yerler sınırlıdır. Örneğin günlük alışverişinizi bitcoin ile yapamaz ve ekmek alamazsınız.

Bir diğer konu sanal paraların değerinin çok çabuk değişmesidir. Kripto araların bir sonraki gün değerinin ne olacağını kimse kestiremez. Sanal paraların spekülatif varlıklar olduğunu söyleyebiliriz. Kripto paraların yasa dışı ödemelerde kullanılması da bu varlıklara mesafeli yaklaşılmasına yol açmaktadır. Elektronik ortamda saklanması nedeniyle sanal paraların tam anlamıyla güven altında olduğundan bahsedilemez. Sanal paralarla işlem yapmak hem güvenlik hem de değerlerinin aşırı oynak olması nedeniyle son derece risklidir.

Bitcoin’i ilk çıktığında satın alıp şimdi değer kazanmasıyla milyoner olanlar yatırımcıları sanal paraya yönlendiriyor. Bu alanda özellikle Bitcoin dışında diğer sanal paraların bitcoin gibi değer kazanacağı düşüncesiyle yatırım yapan kişi sayısı azımsamayacak kadar çok miktarda. Bilinmesi gereken şey, sanal paraların değerinin artıp çok kar elde edilebileceği gibi değerlerinin aşırı düşüp çok zarar edilebileceği., hatta eldeki miktarın sıfırlanabileceği.

Sanal paralara yatırım yapacak kişilerin her zaman zarar edebileceğini ve yüksek risk aldığını bilmesi gerekmektedir.

Bazı sanal para şirketlerinin ödeme işlemlerini mevcut ödeme sistemden daha hızlı ve daha ucuza yapılabilmesine yönelik geliştirdiği teknolojiler nedeniyle kripto paraların kullandığı blockchain yani blok zinciri teknolojisine bankalar tarafından ilgi gösterilmektedir.

YORUMLAR YAZ