• AMERIKAN DOLARI
  31,5739
  % 0,66
 • € EURO
  34,3420
  % 0,82
 • ALTIN (TL/GR)
  2.148,77
  % 2,29
 • £ POUND
  40,1021
  % 0,90
 • ¥ YUAN
  4,3865
  % 0,64
 • РУБ RUBLE
  0,3458
  % 0,87
 • BITCOIN/TL
  2131823,424
  % 8,28
 • BIST 100
  8.907,65
  % -2,08

Kredi kartıyla döviz alınabilir mi?

Kredi kartıyla döviz alınabilir mi?

Ülkemiz kredi kartlarının amacı dışında kullanımında oldukça yaratıcıdır. Geçmişte bazı döviz satıcılarının kredi kartına taksitle dolar satışı yaptığını bilmekteyiz. Kişiler, kredi kartı bakiyeleri ile bu yöntemle dolar alarak nakit ihtiyacını karşılamakta ve sonra kredi kartına taksitle ödemekteydi. Kredi kartına döviz satışı için finans dışında faaliyet gösteren başka bir firma kullanılıyor ve kişi sanki başka bir mal örneğin beyaz eşya almış gibi pos cihazından işlem yapılabiliyor. Bu firmadan beyaz eşya, telefon, elektronik cihaz almış gözüken kişi aslında bunlar yerine dolar veya euro şeklinde döviz alıyor.

BDDK’nın yaptığı düzenlemelerle kredi kartı ile döviz satın alma işlemi yasaklanmıştır. 

Yasal bir düzenleme olarak döviz bürolarından (yetkili müesseseler) vadeli işlem ve kredi kartı ile işlem yapılamamakta, yapılacak işlemler taksitlendirilememektedir.

Kredi kartıyla peşin veya taksitle altın alımı yapılabilirken; dolar, euro, sterlin gibi döviz alımı yapılamamaktadır. Dolayısıyla döviz alım-satım işlemleri döviz büroları üzerinden kredi kartı ile yapılamaz.

Kredi kartıyla dolar, euro veya genel anlamıyla döviz alınamamaktadır. Döviz alımında kredi kartı yasağı bulunmaktadır.

Kredi Kartıyla Nasıl Döviz Alınabilir?

Alternatif olarak kredi kartı nakit avans kullanılarak döviz alınabilir. Kredi kartı nakit avans limiti kullanılarak çekilen nakit tutarı ile elden veya bu nakit avansın yatırıldığı banka hesabından açılacak banka döviz hesabına döviz alımı yapılabiliyor. Kredi kartı taksitli nakit avans kullanılarak ise bir nevi kredi kartına taksitle döviz almış olunuyor. Taksitli nakit avans şu anda yasal olarak en fazla 12 aya kadar yapılabiliyor. Yasal olarak kredi kartına 12 ay taksitle dolar alma yöntemi bu şekildedir. Dövizin artış oranı kredi kartı faiz oranından fazla olursa kar elde edilecek, aksi takdirde zarar edilecek bir işlemdir.

Kredi kartı bakiyesi ile yine hızlı nakite çevirilebilir ve değeri artabilir döviz alındığı için bir de taksitle ödendiği düşünüldüğünde birikim yapamayanlar için bir nevi tasarruf yöntemi olarak değerlendirilebilir. Elbette kredi kartı taksit ödemelerinin düzenli ödenmesi kaydıyla.

Kredi kartı nakit avans işlemi ile çekilen nakit tutarla, borç ödeme, alışveriş yapma gibi istenilen işlem yapılabilir ve banka sizin nakit avansla ne yaptığınızla ilgilenmemektedir. 

Kredi kartı nakit avans veya taksitli nakit avans ile döviz alacak kişilerin hesaplarını iyi yapmalarını öneriyoruz.

YORUMLAR YAZ