• AMERIKAN DOLARI
  31,5724
  % 0,66
 • € EURO
  34,3325
  % 0,83
 • ALTIN (TL/GR)
  2.150,07
  % 2,35
 • £ POUND
  40,1324
  % 0,96
 • ¥ YUAN
  4,3865
  % 0,64
 • РУБ RUBLE
  0,3448
  % 0,56
 • BITCOIN/TL
  2127596,236
  % 8,20
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kredi Kartıyla Altın Almak

Kredi Kartıyla Altın Almak

Kredi kartıyla altın almak yatırım amacıyla yapılabildiği gibi bazı vatandaşlar tarafından kredi kartı bakiyesini nakde çevirmek içinde kullanılmaktadır.

Halen yatırım amacıyla satılan altınların alımı esnasında kredi kartına taksit yapma imkanı bulunmamaktadır. Gram altın, çeyrek altın, külçe altın gibi altınlar kredi kartına taksitle alınamamaktadır. Mücevher ve takı amacıyla alınan altınlarda ise kredi kartına 4 taksit yapılabilmesine imkan tanınmıştır.  Değerini kaybetmeyecek bilezikler ise kredi kartıyla 4 taksit alındıktan sonra bozdurularak nakde çevrilmiş olmaktadır.

Bazı kuyumcular ve firmalar kredi kartıyla tek çekim dışında taksitle altın satarak belli bir komisyonla altınları geri almakta ve kredi kartına taksitle altın satışı yapmaktadır. Altın bilezik vb. alımlarda söz konusu işlem mevzuata göre uygun gözükmekle birlikte vatandaşların zarar etmesine sebep olmaktadır.

Kredi notu yeterli seviyede olanlar için kısa vadeli bir miktar banka kredisi çekilmesi ihtiyacın giderilmesi için daha mantıklı bir yol olabilir. Kredi notu düşük olanlar ise kredi çekemediklerinde bu yönteme başvurmaktadır. Kredi kartıyla 4 taksitle altın almak yerine başka bir alternatif kredi kartıyla taksitli nakit avans çekmektir. Taksitli nakit avansta çekilen tutarın 12 aya kadar taksitle ödenmesi imkanı bulunmaktadır. Kredi kartı limitine göre çekilen nakit avans tutarı ile altın alınmakta daha sonra satın alınan bu altın bozdurularak nakite çevrilmekte, kredi kartına taksitle ödeme yapılmaktadır.

Kredi kartı ile altın alımında komisyon 2019 yılında ne kadar?

Kredi kartı ile altın alımında komisyon oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Bankalar pos cihazı tahsis ettikleri kuyumculardan belli bir yüzdelik kesinti yapmaktadır. Bu nedenle kuyumcular kredi kartı ile altın alımlarında bankaların kestikleri bu tutarı müşterilere yansıtmaktadır. Bu kesinti oranı yüzde 1-2 civarında olurken, kuyumcular müşterilere yüzde 3-4 gibi daha fazla yüzdelik komisyon yansıtabiliyor. Kredi kartıyla satın alınan altın fiyatları bu sebepten ötürü nakit altın alımına göre tek çekim bile olsa bir miktar yüksek olmaktadır. Yasal olarak gerek nakit gerekse kredi kartıyla satın alınan herhangi bir mal veya hizmetin ücretinin aynı olması gerekiyor, fakat söz konusu altın olunca farklı altın fiyatları uygulanabiliyor.

Nakit ödemede birçok firma birçok üründe örneğin yüzdelik indirim uygulayabiliyor. Aynı şey altın alımlarında da geçerliliğini sürdürüyor ve nakit altın alımlarında kuyumcularla pazarlık yapma ve bir miktar indirim sağlama imkanı ortaya çıkıyor. Kredi kartı ile satın alınan ürünlerde ise tam aksine bir miktar fiyat artışı yaşanıyor.

YORUMLAR YAZ