• AMERIKAN DOLARI
  31,5795
  % 0,01
 • € EURO
  34,3907
  % 0,00
 • ALTIN (TL/GR)
  2.147,71
  % -0,04
 • £ POUND
  40,1632
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  4,3893
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3453
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  2127336,703
  % 7,84
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kredi Kartına Taksitle Altın veya Tek Taş Pırlanta Yüzük Alabilir miyim?

Kredi Kartına Taksitle Altın veya Tek Taş Pırlanta Yüzük Alabilir miyim?

Güncelleme: 31.03.2019

Kredi kartına taksitle altın veya taksitle tek taş pırlanta yüzük alabilir miyim? sorunuza cevap verelim.

Yaklaşan 14 Şubat Sevgililer günü öncesinde birçok kişi 2019 yılı itibarıyla eş veya sevgililerine altın ürünlerinden olan altın yüzük, pırlanta yüzük, altın kolye, pırlanta kolye, altın bileklik, altın bilezik, altın küpe gibi kuyumculuk ürünlerini hediye olarak almak istiyor ve bunları kredi kartına taksitle altın alıp alamayacaklarını merak ediyorlar.

Kredi kartları yönetmeliğinde yapılan yeni taksit düzenlemesi ile birlikte kredi kartına bazı altın ürünleri veya pırlanta yüzük alımlarında taksit imkanı yeniden getirilmiştir. Kredi kartına 4 taksitle altın alma imkanı kuyumla ilgili harcamalarda işçilik gerektiren ziynet, takı ve mücevharat ürünleri için geçerli olacaktır. Yatırım amaçlı olan basılı ve külçe altınları halen taksitle almak mümkün değildir. Örneğin yatırım amaçlı gram altın, çeyrek altın halen kredi kartına taksitle alınamayacaktır. Yazının hazırlandığı zaman 14 Şubat 2019 Sevgililer Günü için kredi kartına taksitle altın veya pırlanta yüzük alamayacağınızı ifade etmiştik şu anki düzenlemeye göre taksitle alım imkanı yeniden doğmuştur.

Altın fiyatlarının artmasıyla birlikte sarrafiye-kuyumculuk ürünlerinin fiyatları da artarak düşük ve orta gelirli kişiler için özellikle nakit, peşin veya kredi kartına tek çekim olarak alınması zor bir hale geldi. İşte bu noktada sabit maaşlı çalışanlar hediyelik altın ve yatırımlık altın alımlarını kredi kartıyla yapmak istediklerinde problem yaşayabiliyorlar.

KREDİ KARTINA 4 TAKSİT HANGİ ALTIN ÜRÜNLERİ İÇİN GEÇERLİ? 

İşçilik olan altın bilezik, altın kolye, künye, pırlanta yüzük vb. kuyum ürünleri kredi kartına 4 taksit kapsamındadır. Yatırımlık altın olan gram altın, çeyrek altın, yarım altın, Cumhuriyet altını vb. altın ürünlerinde taksit yasağı devam etmektedir.

KREDİ İLE TAKSİTLE ALTIN VE PIRLANTA YÜZÜK ALMA

Bazı altın firmaları kredi ile taksitle altın, pırlanta yüzük veya diğer altın ve mücevharat ürünlerini alma konusunda bankalarla anlaşma yaparak kredi ile taksitle altın, pırlanta yüzük alma fırsatı sağlıyor. Şüphesiz ki, kredi faiz oranlarının yüksek olduğu şu sıralarda kredi ile altın veya pırlanta yüzük almanın maliyeti de fazla olacaktır. Örnek olarak vade farksız 4 taksitle veya vade farkı ile 10 ya da 15 taksitle ödeme şeklinde kredili altın alma imkanı sağlanabiliyor. Aşağıda iki firmaya örnek olması açısından yer verelim.

Blue Diamond https://www.bluediamond.com.tr/musteri-destek/taksit-kampanyasi

Zen Pırlanta https://www.zenpirlanta.com/kampanyalar/4-taksit-kampanyasi

Mart 2019’da BDDK tarafından Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmış ve kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyum ürünlerinin alımında taksit uygulaması yeniden getirilmiştir. Bu nedenle gerek online kuyum alışverişlerinde gerekse kuyumculardan alışverişlerde kredi kartına 4 taksit yapılabilecektir.

Bireysel kredi kartları ve ticari kredi kartları ile de kredi kartına 4 taksitle altın alınabilmektedir.

Altında kredi kartı ile alışverişlerde taksit yasağı, içerisinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılar nedeniyle devletin vatandaşların kredi kartlarıyla bilinçsiz harcama yaparak borçlanmaması açısından aldığı bir önlem aslında. Bununla birlikte altın ve mücevher firmaları açısından satışlarda sektörde sıkıntı yarattığı biliniyordu. BDDK, kuyumculuk sektörünü hareketlendirmek için yeniden 4 taksit imkanı getirmiştir.

Yüksek karatlı ve yüksek altın ayarlı pırlanta yüzükler çok yüksek fiyatlara ulaşabiliyor. Bu nedenle kuyumcuların işlerinin genel anlamda durgun olduğunu söyleyebiliriz. Kuyumcular müşteri kaybetmemek için alternatif olarak düşük karatlı ucuz tek taş ürünlere yönelmiş durumda. Bazı kuyumcular ise yüzük, kolye, bileklik, küpe gibi hediyelik ürünlerin yapımında altın yerine gümüş kullanıp daha uygun fiyatlı ürünler oluşturarak müşterilere düşük fiyatlı seçenekler sunabiliyor. Tek taş pırlanta yüzük yerine zirkon yüzükler de ilgi görüyor. Bu nedenle bu dönemde fiyatları tek taş pırlanta yüzüklere göre daha uygun olan zirkon yüzüklerde seçenek olarak değerlendirilebilir.

YORUMLAR YAZ