• AMERIKAN DOLARI
  33,1033
  % 0,21
 • € EURO
  36,2099
  % 0,41
 • ALTIN (TL/GR)
  2.613,32
  % -0,31
 • £ POUND
  43,1002
  % 0,39
 • ¥ YUAN
  4,5582
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3736
  % -0,03
 • BITCOIN/TL
  2127884,504
  % 0,00
 • BIST 100
  11.134,08
  % -0,05

Kapalıçarşı döviz fiyatları

Kapalıçarşı döviz fiyatları

Kapalıçarşı, İstanbul’a gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği ve mutlaka uğradıkları alışveriş merkezlerinden birisidir. İstanbul, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, ulaşım kolaylığı, ticaret merkezi olması sebebiyle yabancı ve yerli turistleri kendisine çekmektedir.

Kapalıçarşı 16’ıncı yüzyılda kurulmuştur ve halen ticaretin, alışverişin yoğun olarak yapıldığı dünyanın en eski ve en büyük alışveriş ve ticaret mekanlarından birisidir. Kapalıçarşı sadece döviz, altın ve bunların ticaretini yapan döviz büroları ve kuyumculara değil birçok türde dükkana ev sahipliği yapmaktadır.

Ahilik kültüründen gelen esnafın müşterilere karşı dürüst ve saygılı olması kültürü ile birlikte insanların da esnaflara güven duymasıyla geçmişte bankaların olmadığı zamanlarda halk, altın ve paralarını kuyumculara vererek onlar kanalıyla saklamakta ve tasarruflarını değerlendirmekteydi.

Dolayısıyla kapalıçarşı serbest piyasa ekonomisinin aynasının olduğu bir yerdir ve güncel ülke ekonomisini mikro seviyede yansıtmaktadır.  Kapalıçarşı döviz kurları veya kapalıçarşı döviz fiyatları bu nedenle döviz alım-satımı için takip edilen ve baz alınan odak noktalarından birisidir. 

İstanbul ise ülkemiz ekonomisinin yön verildiği, kalbinin attığı finans merkezidir. İstanbul’da bulunan kapalıçarşı döviz büroları da yüksek seviyede döviz ticareti yaptıklarından buradan gelecek döviz fiyatları bilgileri önem teşkil etmektedir. Kapalıçarşı; döviz fiyatlarındaki dalgalanmalara, artış ve azalmalara ilk önce reaksiyon veren yerlerden birisi olduğu için, döviz alımı-satımı yapacak kişilerin önceden bilgi sahibi olma gayesiyle takip ettikleri, dikkate aldıkları bir ekonomik lokasyondur. Kapalıçarşı, ülke çapında elden yapılan döviz alım satımlarında en fazla işlem hacmine sahip noktalardan birisidir.

Yukarıda anlattığımız yüksek seviyede işlem hacmi, güncel gelişmelerle daha önceden yüzleşerek hızlı reaksiyon verme gibi sebepler nedeniyle kapalı çarşı döviz kurları ve kapalı çarşı döviz fiyatlarını takip etmek gerekmektedir.

Kapalıçarşı da döviz kurlarının dışında, 1.000’in üzerindeki kuyumcunun varlığı nedeniyle altın fiyatları da ülke ekonomisi açısından belirleyici olmaktadır.

YORUMLAR YAZ