• AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • ALTIN (TL/GR)
  2.498,17
  % 1,32
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2159668,258
  % 0,20
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

Kapalıçarşı Altın Fiyatları

Kapalıçarşı Altın Fiyatları

İstanbul Kapalıçarşı’nın altın fiyatları ve döviz kurları üzerindeki etkisi ve önemini önceki yazılarımızda paylaşmıştık.

Kapalıçarşı altın fiyatlarını serbest piyasa şartları belirliyor ve Kapalıçarşı bu koşullara göre altın ticareti yapılan revaçta bir yer konumunda. Bankalar altın bankacılığı alanında kendilerini geliştirerek her ne kadar farklı alternatifler sunsa da geleneksel bir yatırım aracı olan “fiziki altın alarak saklama” halen geçerliliğini koruyor ve toplumun bu yastıkaltı altın tasarruf anlayışı Kapalıçarşı altın işlemlerine katkı sağlıyor.

İstanbul Kapalıçarşı, döviz kurlarında olduğu gibi altın fiyatlarında da belirleyici bir yer konumunda. Kapalıçarşı ve yakın çevresinde konuşlanan yüzlerce kuyumcu yüksek hacimlerde altın alım satımı yapıyor. Altın ticaretinde gerçekleşen yüksek seviyeler nedeniyle altın fiyatlarında Kapalıçarşı kaçınılmaz bir şekilde baş aktör konumunda.

İstanbul’da bulunan altın rafinerilerinin, büyük kuyumcuların ve mücevher firmalarının gerek İstanbul gerekse Kapalıçarşı altın ekonomisine pozitif bir ivme kazandırdığını söyleyebiliriz. Özellikle altın rafinerilerinin yurtiçi ve yurtdışından gelen külçe ve hurda altınları, altın madenlerinden gelen işlenmemiş altınları rafine ederek külçe saf altın haline getirmeleri İstanbul’u altın ticaretinde önemli bir noktaya taşımıştır.

İstanbul’un metropol olarak nüfusunun fazla olması altın alım satım işlerini doğal olarak hızlandırırken, turizm nedeniyle şehre çok fazla turistin gelmesi, altın ve mücevher ürünlerinin diğer ülkelere göre daha cazip fiyatlarla satılmasını Kapalıçarşı altın ürünlerini popüler yapan diğer faktörler olarak sıralayabiliriz.

Kapalıçarşı’da birçok altın ürünü toptan veya perakende alınıp satılabiliyor. İstanbul Kapalıçarşı’dan kurumsal firmalar toptan altın satın alabileceği gibi bireysel yatırımcılar için perakende altın satın almak mümkün. Kapalıçarşı altın fiyatları arasında en çok takip edilen altın ürünleri yatırım amacıyla kullanılan; 24 ayar külçe gram altın, çeyrek altın ve Cumhuriyet altını. Bunlar dışında hem yatırım hem de kadınların ziynet ve takı için kullandıkları altın bilezik ve diğer altın ürünlerini sayabiliriz.

Kapalıçarşı altın fiyatları gün içerisinde sabah piyasaların açılışında, öğlen gün ortasında ve piyasaların kapandığı an itibarıyla ilgi görüyor. Birçok haber ajansı, haber ve finans web sitesinin sabah, öğle ve akşam üzeri “kapalıçarşı altın fiyatları” haberlerini görebilirsiniz.

Anadolu’nun diğer şehirlerindeki kuyumcular ise genellikle altın fiyatlarını Kapalıçarşı’ya göre belirliyor. Diğer şehirlerdeki sarraf ve kuyumcuların hem altın alıp satmak hem de altın fiyatlarını takip edebilmek amacıyla Kapalıçarşı altın esnafıyla, Kapalıçarşı kuyumcu ve sarraflarıyla mutlaka bağlantısı oluyor.

Kapalıçarşı Altın Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

İfade ettiğimiz gibi altın fiyatları serbest piyasa koşullarına göre arz talep dengesi içerisinde şekillenmektedir. Kapalıçarşı altın fiyatlarını belirleyen birinci etken yurtiçi piyasalardır. Büyük miktarlarda gerçekleşen altın alış-satış işlemleri olması altın fiyatlarını etkilemektedir. İkinci etken yurtdışı piyasalarda oluşan altın fiyatlarıdır. Yurtdışı piyasalarda çoğunlukla ons altın fiyatı izlenir. Üçüncü etken ise altın fiyatları dolar üzerinden belirlendiği için dolar kurunda yaşanan hareketlerdir. Dolar kurunun artması altın fiyatlarını etkilemektedir.

Kapalıçarşı’da toptan altın fiyatları perakende altın fiyatlarına göre daha uygundur. Kuyumcular perakende altın fiyatlarına nazaran toptan altın alarak daha uygun fiyatlı altın satın alabilirler.

Kapalıçarşı güncel ve canlı altın altın fiyatlarına “altın fiyatları” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ