• AMERIKAN DOLARI
  33,0823
  % 0,15
 • € EURO
  36,2159
  % 0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  2.614,30
  % -0,27
 • £ POUND
  43,0960
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,5567
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,3734
  % -0,09
 • BITCOIN/TL
  2127235,237
  % -0,12
 • BIST 100
  11.134,08
  % -0,05

Gremse İki Buçukluk Altın Nedir, Gramı ve Fiyatı

Gremse İki Buçukluk Altın Nedir, Gramı ve Fiyatı

Gremse kelime anlamı itibarıyla ikibuçukluk anlamı taşır. Gremse altın ise iki buçukluk altın olarak bilinmektedir. Darphane tarafından ikibuçukluk olarak tanımlanmakla birlikte halk arasında gremse olarak adlandırılabilmektedir. Gremse altının fiyatı tam altın fiyatının yaklaşık olarak 2,5 (ikibuçuk) katı kadardır. Yine benzer bir orantıyla gremse altın fiyatı 10 çeyrek altın veya 5 yarım altın fiyatına eşittir.

Yatırım amacıyla alınan altın türlerinden olan gremse altın kulp eklenerek kolye haline getirilebilmekte, kadınlar tarafından boyuna takılarak takı olarak kullanılabilmektedir.

Gremse altın, sadece resmi bir şekilde Darphane (Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü) tarafından kulp olmadan üretilerek basılmakta daha sonra isteğe göre kuyumcular tarafından kulp takılabilmektedir. Gremse altın isteğe bağlı olarak altın çerçeve içerisine yerleştirilip altın zincirle takı olarak kullanılabilmektedir. Ekstra altın kulp veya altın çerçeve gremse altın fiyatını kullanılan altın gramı ve işçiliğe göre arttırmaktadır.

Yeni tarihli gremse altın eski tarihli gremse altına göre bir miktar daha yüksek bedelle satılmaktadır. Gremse altının alış satış fiyatı arasında ağırlığı fazla olduğu için örneğin çeyrek altına göre daha fazla fark olmaktadır.

Darphane tarafından her ikisi de 22 ayar olmak üzere iki çeşit gremse altın üretilmektedir. Birincisi “gremse ziynet altını ikibuçukluk” yaklaşık 17,54 gram ağırlığında, ikincisi “gremse altın sikke ikibuçukluk” yaklaşık 18,04 gram ağırlığındadır. Kuyumcular tarafından kulp takılan gremse altınların ağırlığı 1-2 gram daha artmaktadır. Çeyrek altın çapı 18 milimetre yani 1,8 cm iken gremse altın 40 milimetre yani 4 cm çapındadır. 1 TL yaklaşık 2,6 cm’dir. Gremse altını 1 TL çapıyla ile mukayese edip karşılaştırabilirsiniz. Gremse altında da basıldığı tarih yer alır.

Gremse altın Darphane tarafından üretilen en büyük altın olan beşlik altından sonra gelen en değerli altındır. Bu nedenle basımı yapılan Türk altın paraları arasında fiziki olarak alınabilecek en değerli altınlardan birisidir.

Gremse altın yatırım amacıyla alınan diğer altın ürünleri olan gram altın, çeyrek altın, tam altına göre fiyatı daha pahalı olduğundan çok fazla tercih edilmemektedir. Gremse altın fiyatı asgari ücretin 2 katından da fazla olduğu için dar gelirli gruptan daha çok yüksek kazanç sağlayan ve yüksek bedellerle yatırım yapmak isteyen kişiler için daha uygun bir altın yatırım aracıdır diyebiliriz. Yüksek fiyatı nedeniyle altın piyasasında alım satım sirkülasyonu zayıftır.

Bu açıklamalara göre küçük yatırımcılar gremse altın alamaz sonucu çıkmamalı elbette. Fiziki altın alıp biriktirmek isteyen küçük yatırımcılar gram altın veya çeyrek altın olarak yaptıkları birikimleri gremse ikibuçukluk altına çevirerek gremse altı sahibi olabilirler. Hedefiniz 10 çeyrek altına 1 gremse altın!

Gremse iki buçukluk canlı fiyatı için tıklayın.

YORUMLAR YAZ