• AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • ALTIN (TL/GR)
  2.498,17
  % 1,32
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2158427,554
  % 0,26
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

Gram Altın Nedir? Gram Altın Kaç TL?

Gram Altın Nedir? Gram Altın Kaç TL?

Gram altın, altının fiyatının belirlenmesinde baz alınan birimdir. Altın ticareti, altın alım satımı gram altın fiyatı üzerinden gerçekleşir. Birçok pahalı mal ve hizmetin fiyatı gram altınla karşılaştırılır. Darphane birçok altın para basarken gram altın şeklinde üretim yapmamaktadır.

Gram altın daha çok altın firmaları ve kuyumcular tarafından piyasaya sürülmektedir. Gram altın 24 ayar veya 22 ayar olarak piyasaya sürülmektedir.

Gram altın ve katları şeklinde alınacak altınlar yatırımcılar için cazip bir yatırım aracıdır. Gram altında işçilik çok düşük olduğu için satarken değerini kaybetmez ve gram altın alış-satış işlemleri güncel piyasa fiyatları üzerinden yapılır.

Gram altın almak için iki farklı alternatif bulunmaktadır. Birincisi fiziki gram altın almak, ikincisi banka altın hesaplarına gram altın almak.  Fiziki gram altın, yatırımcıların ekonomik gücüne göre 0,5 gram (yarım gram), 1 gram, 5 gram, 10 gram, 50 gram, 100 gram gibi farklı ağırlıklarda üretilmekte ve satılmaktadır. Gram altınlar kuyumculara değer kaybı olmaksızın satılabilmektedir.

995/1000 saflıkta yani 24 ayar 995 milyem gram altınlar, külçe altın ismiyle de belirtilebilmektedir.

995/1000 saflığa sahip 24 ayar gram külçe altınlar, ülkemizde altın yatırımında en cazip altın türleri arasında bulunur. Saflık derecesi yüksek olan gram altın, işlenebilme açısından yumuşak olması ve çok kolay şekil verilebilmesi nedeniyle kuyumculuk sektöründe geçerliliğini korumaktadır. Bu nedenle 24 ayar gram altınların işçilik maliyetleri çok düşüktür. Gram altın fiziki olarak satın alındıktan sonra satılmak istenirse çok düşük seviyede zarar söz konusu olur, bu nedenle altın yatırımı için en uygun altınlardan birisidir.

Altın bankacılığının gelişmesiyle banka altın hesaplarına gram altın alınabilmektedir. Bankaların altın hesaplarına sadece 1 gram değil 0,01 gram yani 1 gramın yüzde biri ve katları kadar düşük miktarlarda gram altın alınabilmektedir.

Ziynet altınlar olan bilezik, kolye vb. altınların değerleri gram altın fiyatına göre belirlenmektedir.

Fiziki olarak alınacak gram altın fiyatları, bankalardan alınacak gram altın fiyatlarından bir miktar fazla olmaktadır. Fiziki gram altında size üretimi yapılan ve maliyeti olan gram altın sunulmaktadır. Bankalardan sanal olarak alınacak gram altınlar ise belli bir ağırlığa ulaşmadıkça size fiziki olarak teslim edilmez bu nedenle işçilik maliyeti ve diğer maliyetler asgari seviyededir. Bu nedenle fiziki gram altın banka gram altın fiyatından biraz fazla olabilmektedir.

Gram altınlar genellikle uluslararası geçerliliği olan sertifikayla birlikte üretilmektedir.

Gram altın fiyatları canlı altın fiyatları veya altın kuru dikkate alınarak belirlenmektedir. Gram altın fiyatı uluslararası altın piyasasına göre şekillenir. Gram altın, uluslararası altın piyasasında ons altın fiyatına göre belirlenir. Ons altın 31,1 gram altındır ve Amerikan doları ile değer görür. Ons altının fiyatı arttıkça gram altın fiyatı artar. Ons altın dolara bağlı olduğundan dolar kuru artışı da ülkemizde gram altın fiyatını arttırmaktadır.

Altın yatırımı yapmak isteyenler sattıklarında zarar etmemek adına bilezik vb. ziynet altınlar yerine fiziki gram altın alarak veya banka altın hesaplarına gram altın alarak yatırım yapmayı düşünebilirler. Gram altın mevcut düzenlemeye göre kredi kartına taksitle alınamamaktadır.

Gram altın fiyatına sürekli güncellenen canlı altın fiyatları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ