• AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • ALTIN (TL/GR)
  2.437,27
  % -0,95
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2071221,281
  % -5,14
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

En Uygun Döviz EFT Nasıl Yapılır?

En Uygun Döviz EFT Nasıl Yapılır?

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre yurt dışında 5 milyon civarında Türk yaşıyor. Türkler özellikle Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde yoğunlaşmış durumda. Yurt dışında yaşayan Türklerin akrabalarıyla olan parasal işleri nedeniyle yurt dışından Türk bankalarına veya Türkiye’den yurt dışına para gönderilmesi ihtiyacı ortaya çıkıyor.  Bu aşamada yurt dışından nasıl en ucuz para transferi alabilirim veya nasıl para gönderebilirim soruları ortaya çıkıyor.

Döviz EFT yapılır mı? tabi ki yapılabilir. Döviz cinsinden para transferlerine swift adı verilir. Bankalar yurt içi ve yurt dışına gönderilen döviz EFT havale işlemleri için bir miktar ücret kesintisi yaparlar.

Döviz transferi yani swift işlemlerinde bankalar tarafından yüksek miktarda komisyonlar talep edilmektedir. Aynı gün yapılacak döviz transferlerinde masraf artarken, 1-2 gün valörlü yani 1-2 gün sonra yapılacak döviz transferlerinde masraf bir miktar azalmaktadır. Transfer edilecek döviz miktarı da döviz eft masrafında belirleyici olmakta, yüksek tutarlarda döviz transferlerinde alınan ücret artmaktadır.

Bankalar tarafından giden döviz transferi swift işlemlerinden genellikle dolar cinsinden masraf alınmaktadır. Gelen swift döviz havalelerinde yine genelde dolar cinsinden ücretlendirme yapılır.

Özellikle yurt dışından alınacak döviz transferlerinde yurt dışında faaliyet gösteren Transferwise, Payoneer gibi alternatif ödeme şirketleri daha cazip bedeller ile hizmet vermektedir. Yüksek tutarlarda değilse yurtiçi döviz hesapları arasında bankalar kanalıyla yapılacak olan döviz para transferi masraflı olmaktadır.

Yurt içinde döviz cinsinden para transferi yerine döviz tutarı çok yüksek değil ve bozum nedeniyle çok kayıp olmayacaksa Türk Lirası cinsinden EFT yapılması daha cazip gözükmektedir. Örneğin Transferwise şirketi aracılığı ile yurt dışından Türkiye’ye yapılacak döviz tutarı Türk Lirasına çevrilerek banka hesabına yatırılmaktadır. Böylece yüksek döviz swift transferi masrafından kurtulmuş olunmaktadır. Örnek olarak Transferwise, 1.000 Euroluk bir transfer işlemi için yaklaşık 10 Euro ücret almaktadır.

Kısaca yurt dışından alınacak ödemelerde güvenilir alternatif ödeme şirketleri kullanılabilir. Yurt dışına yapılacak ödemelerde de bankalardan ziyade en ucuz döviz para gönderme yöntemi bu şekildedir.

Blockchain teknolojisi ile birlikte hayatımıza bitcoin ve birçok kripto para, sanal para girdi. Bitcoin ve diğer sanal paraların oluşturulan sanal cüzdanlara bu yeni teknoloji ile çok kısa bir sürede transfer edilebilmesi nedeniyle dünya genelinde tüm bankalar swift yerine blockchain teknolojisini kullanarak hızlı, güvenilir ve az masraflı global para transferi üzerinde çalışmalar yapıyor. Hantal ve masraflı döviz transferi Swift sistemi yerine blockchain teknolojisinin kullanılması yakın bir gelecekte gerçekleşecek gibi gözüküyor. Dolayısıyla yurt dışından bitcoin vb. kripto paralar ile de Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarında açılacak hesaplara kripto para olarak transfer yapılabilir. Hesaba gelecek bu kripto paralar TL’ye çevrilerek banka hesabına çekilebilir. Kripto paralar ile yurt dışından alınacak veya yurt dışına yapılacak para transferi başka bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Özetlersek, döviz para transferi işlemlerinde yüksek ücretler ödenmemesi adına Transferwise, Payoneer gibi alternatif ödeme şirketleri ile kripto paralar seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

YORUMLAR YAZ