• AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • ALTIN (TL/GR)
  2.498,17
  % 1,32
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2158427,121
  % 0,26
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

En Uygun Dolar Nasıl Alınır?

En Uygun Dolar Nasıl Alınır?

Bu yazımızda en uygun döviz alımı yapılabilecek yöntemleri anlatacağız.

Döviz, yabancı ülkelerin paralarına verilen isimdir. Dolar ve euro ise bizim en çok bildiğimiz, aşina olduğumuz ve takip ettiğimiz dövizler.

Peki, en uygun döviz nasıl alınır? En uygun dolar kuru veya en uygun euro kuru nereden bulunabilir?

Aslında en uygun döviz alınabilecek seçenekler küçük şehirlerde yaşayanlar için kısıtlıdır. Küçük şehirlerde az sayıda banka ve döviz bürosu bulunur. Bu nedenle buralarda paranın dolaşımı daha kısıtlıdır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde ve turizm potansiyeli yüksek, turistlerin yoğun olarak bulunduğu Antalya vb. şehirlerde yaşayanlar ise ekonomik hayatın hareketli ve döviz akışının daha çok olması nedeniyle daha uygun kurlarla döviz alma şansı bulabilmektedir.

Yüksek tutarlarda yapılan döviz alım satım işlemlerinde döviz bürolarından daha uygun fiyatlar önerilebilmektedir.

İstanbul’da kapalıçarşı’da faaliyet gösteren döviz büroları işlem hacimlerinin yüksek olması nedeniyle daha uygun kurlarla döviz sağlayabilir. Ankara ve İzmir’de de küçük şehirlere oranla uygun döviz alımı yapılabilir.

Bankalar son dönemde bireysel döviz ve altın ticaretine göz dikmiştir. Bu ilginin sebebi vatandaşların yastık altı yüz milyarlarca dolar olan döviz ve altın birikimleridir. Ayrıca bankaların ülke genelinde yer alan şube ağlarını genişletmesi, teknolojik gelişmelere bağlı olarak birçok banka ATM’sinde döviz işlemlerinin yapılabilmesi vatandaşların döviz işlemlerini gerçekleştirebileceği seçenekleri arttırmıştır.

En uygun döviz alımı bireysel yatırımcılar için en kestirme araştırma, inceleme yoluyla olabilir. Araştırma yapmadan yapılacak döviz alım işlemi sonucu zarar edilebilir. En uygun döviz kurunu hangi banka veriyorsa araştırılmalı, bankaların internet siteleri veya mobil uygulamaları üzerinden açıkladıkları döviz kurları kontrol edilmelidir. En uygun döviz kurunu sağlayan döviz büroları da aynı şekilde varsa internet siteleri üzerinden, yoksa döviz bürolarına bizzat gidilerek döviz fiyatları alınmalıdır. Bu mukayese sonrasında bankalar veya döviz bürolarından hangilerinin daha uygun döviz kuru sağladığı ortaya çıkacaktır.

Diğer önemli bir konu, döviz alımı esnasında bankalar veya yasal olarak yetkilendirilmiş kurumsal firmalarla döviz ticareti yapılmasına dikkat edilmelidir. Güncel kurlardan çok düşük döviz fiyatlarına şüpheyle yaklaşılmalıdır. Satın alınan dövizlerin gerçek-sahte kontrolü yapılmalı, banknotların geçerli olup olmadığı sorgulanmalıdır. Döviz bozmak isteyen bir tanıdık, akraba, arkadaşınızdan daha uygun fiyatla döviz satın alınabilir. Yurt dışında yaşayan bir yakınınızdan Türkiye’ye geldiğinde elindeki dövizi Türk Lirasına çevirmeyi düşünüyorsa döviz alınabilir. Tanımadığınız kişilerden döviz almak ise sonradan muhatabınız olmayacağı için risk teşkil etmektedir.

Serbest piyasa şartlarında dolar kuru veya euro kuru sabit değil değişkendir. Herkes güncel döviz fiyatlarına göre serbest bir şekilde döviz alım satımı yapabilir. En uygun döviz kurunu yakalamak için tüm seçenekleri araştırmak en akılcı yoldur.

YORUMLAR YAZ