• AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • ALTIN (TL/GR)
  2.498,17
  % 1,32
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2161426,337
  % 0,34
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

Döviz Altın Ne Zaman Alınır?

Döviz Altın Ne Zaman Alınır?

Döviz ve altın satın almak, kenara kötü günler için birkaç TL ihtiyat akçesi ayırmak ve tasarruflarını değerlendirmek isteyenlerin başvurduğu bir yöntem. Ekonomik kriz dönemlerinde döviz kurlarının ve altın fiyatlarının artışa geçtiği, insanların ise psikolojik olarak bu artıştan yararlanmak ve geri kalmamak için dolar ve altına yöneldiği bilinen bir gerçek. Peki o halde dolar, euro gibi dövizler, gram altın, çeyrek altın gibi altınlar ne zaman alınmalı ve ne zaman satılmalı?

Döviz kurlarının ne zaman yükseleceği veya altın fiyatlarının ne zaman çıkacağı genellikle bilinemiyor, zira bilinse herkes bundan faydalanırdı, fakat döviz kurları ve altın fiyatlarının yükselişe geçtiği dönemlerde döviz ve altının yükselişine devam edip edemeyeceği konusunda daha isabetli tahminler yapılabiliyor.

Döviz kurları ve altın fiyatlarının uzun vadede sürekli artış yaşadığı bir gerçek ve altın döviz fiyat grafikleri incelendiğinde rahatlıkla görülebilecek bir konu.

Döviz kurları ve altın fiyatlarının kısa vadede ise ne olacağı ve ne zaman alınıp satılması gerektiği konusu asıl olan konu.

Türkiye döviz ve altın piyasalarında döviz ve altın ticareti yapan bankalar ve diğer büyük aktörler döviz ve altını yüksek fiyattan satıp, düşük fiyattan almaktadır. Döviz ve altın yatırımında bu makas farkı nedeniyle birkaç günlük veya haftalık süreler için altın ve döviz alınması ve satılması önerilmez ve genellikle fayda sağlamaz.

Döviz Yükselişe Geçerken Döviz Almak

Döviz yükseliş trendine girdiğinde maksimum yükseliş noktasına kadar dolar, Euro gibi dövizler satın alıp yükseldikten sonra satılarak kar elde edilebilir. Yüksek tutarlarda döviz alımlarında kar fazla olabileceği gibi döviz kurlarının düşmesi durumunda zararda fazla olabilir.

Altın Yükselişe Geçerken Altın Almak

Altın fiyatları artış eğilimine doğru yöneldiğinde ulusal ve uluslararası piyasalar takip edilerek öngörülerde bulunularak altın satın alınıp veya altın satılıp bu artıştan yararlanmak mümkün.

Yatay Seyirde Döviz ve Altın Almak

Yatay seyir bir finansal varlığın değerinin bir zaman aralığında sabit bir çizgide ilerlemesi anlamına gelmektedir. Yatay seyirde döviz ve altın fiyatları artış ve azalma şeklinde ilerlemez ve döviz, altın fiyatları sabit veya çok küçük tutarlarda değişir. Yatay seyirde döviz ve altın almak döviz kurlarının ve altın fiyatlarının düşme ihtimali olması veya yükselme ihtimali olması nedeniyle risk teşkil eder.

Döviz ve Altın Gün İçerisinde Ne Zaman Alınmalı?

Döviz ve altın, finans piyasalarının açık olduğu haftanın 5 iş günü ve diğer ülkelerin açık olan piyasalarına göre değer görür. Türkiye piyasasında döviz ve altın fiyatları herhangi bir gün kapanışta düşük bir fiyattan kapanıp, diğer uluslararası piyasalardaki hareketlenmeye göre ülkemizde piyasaların açık olduğu ilk gün yükselişle başlayabilir. Böyle hallerde mevcut altın veya döviz yatırımları bozdurularak kar elde edilebilir. Genellikle gün içerisinde döviz ve altın fiyatları öğlene doğru olan fiyatları o günkü gerçek fiyatları yansıtır. Sabah açılışta veya kapanışta döviz ve altın fiyatları al-sat hareketlenmeleri nedeniyle daha farklı değerler görebilir. Bankalar yurtdışı piyasalarının etkisiyle döviz ve altın fiyatlarını hemen alış-satış fiyatlarına yansıtırlar.

YORUMLAR YAZ