• AMERIKAN DOLARI
  33,0975
  % 0,21
 • € EURO
  36,2220
  % 0,45
 • ALTIN (TL/GR)
  2.618,50
  % -0,11
 • £ POUND
  43,0933
  % 0,45
 • ¥ YUAN
  4,5582
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3743
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  2140493,508
  % -0,77
 • BIST 100
  11.134,08
  % -0,05

Döviz alıp satarken dikkat edilmesi gerekenler

Döviz alıp satarken dikkat edilmesi gerekenler

Bankalar üzerinden yapılan döviz alım-satım işlemlerinde herhangi bir hata oluşması çok düşük bir ihtimaldir. Bununla birlikte bankaların internet bankacılığı kanalı üzerinden yapılan döviz alım-satım işlemlerinin kontrol edilmesinde fayda bulunmaktadır. Ne kadarlık Türk lirası karşılığı döviz alındı, TL hesabınızdan ne kadar döviz alımı için kullanıldı, dolar veya euro hesabınızda ne kadar döviz miktarı yatırıldı, kontrol etmek gerekmektedir.

Bankalar dışında banka gişeleri, döviz büroları veya kuyumcular kanalıyla elden yapılan döviz alım-satım işlemlerinde ise daha dikkatli olmakta fayda bulunmakta. Hatta döviz bürolarına döviz bozdurmak veya döviz satın almak için gitmeden önce güncel döviz fiyatlarının kontrol edilmesi herhangi bir sürprizle karşılaşmamak ve zarar etmemek için bir tedbir olarak uygulanabilir.

Döviz veya TL nakit karşılığın döviz bürosundan ayrılmadan sayılarak teslim alınması, Döviz bürolarında döviz alımı ve satımına dair verilecek işlem fişinin saklanması, döviz alımı ve satımı sonrasında sizi takip edebilecek art niyetli kişilere karşı dikkatli olunması gibi eylemler yapılabilir. Nispeten yüksek miktarlı işlemlerde döviz bürolarına veya kuyumculara tek başına gidilmemesi de bir önlem olarak uygulanabilir. Diğer açıdan döviz veya Türk lirasının sahte olup olmadığının kontrol edilmesi de önemli bir konu.

Bankalar, döviz büroları, kuyumcular gibi mevzuatla belirlenmiş şekilde döviz ticareti yapanlar dışındaki kişi veya kurumlardan döviz alım satım işlemlerini yapmamak olumsuz durumlarla karşılaşmamak için daha uygun bir seçenek olabilir.

Çok acil bir ihtiyaç söz konusu değilse yükseliş trendine girmiş bir dövizin bozdurulmayıp biraz daha beklenmesi veya düşüş trendinde olan bir dövizin satın alınması için bir süre daha beklenmesi önerilebilir.

Alışveriş esnasında ise bazı firmaların dövizle ödeme kabul edebildiğini biliyoruz. Acil durumlarda düşük miktarlardaki döviz satımı işlemi alışveriş yoluyla da yapılabilir. Alışveriş esnasında firma tarafından kabul edilen birim döviz fiyatının güncel olup olmadığını kontrol ediniz. 

Döviz bürosu açmanın zorluğu nedeniyle ülkemizdeki döviz bürolarının büyük bir çoğunluğunun kaçak olarak faaliyet gösterdiği söylenmektedir. Devlet denetimi dışında kaçak döviz alım-satımı yapan döviz büroları ve firmalarda herhangi bir işlem yapılmamalı, hazineden izin alan lisanslı döviz bürolarına yönlenmelidir.

YORUMLAR YAZ