• AMERIKAN DOLARI
  33,0886
  % 0,16
 • € EURO
  36,2047
  % 0,37
 • ALTIN (TL/GR)
  2.613,14
  % -0,31
 • £ POUND
  43,0726
  % 0,37
 • ¥ YUAN
  4,5582
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3735
  % -0,08
 • /TL
  %
 • BIST 100
  11.134,08
  % -0,05

Dolar Pazartesiye Nasıl Başlar

Dolar Pazartesiye Nasıl Başlar

Amerikan dolarının tatil olan cumartesi ve pazar günlerinden sonra pazartesi günü hangi fiyat üzerinden işlem göreceği hep sorgulanmaktadır.

Piyasaların açık olduğu son iş günü olan Cuma’dan sonraki ilk iş günü Pazartesi günüdür. Cuma günü piyasalar kapandıktan sonra Avrupa ve Amerika piyasaları bir süre daha açık olduğundan buralarda halen işlemler devam etmektedir.

Bir piyasanın kapandıktan sonra başka bir piyasanın açık olması ülkeler arasındaki saat farkından kaynaklanmaktadır. Piyasalar kapalı iken açık olan başka bir piyasada bankacılık sistemi sayesinde işlem yapılabilmektedir.

Dünyanın farklı noktalarında finans merkezleri bulunmaktadır. Bu noktalar, Amerika’da New York, Asya’da Hong Kong, Tokyo, Singapur, Avrupa’da Londra, Paris, Zürih, Frankfurt, Avustralya’da Sydney gibi finans merkezleridir. Hafta içi 5 gün 24 saat bu finans merkezlerinde işlemler yapılabilir. Cumartesi ve pazar günleri bu piyasaların yer aldığı ülkelerin yerel saatlerine göre de tatildir ve işlem yapılmamaktadır.

Bizim ülkemizde piyasalar kapalı iken Türkiye saati ile Pazar günü gece 00:00’da önce Sydney piyasası açılmakta ve sabah saat 09:00’a kadar açık olmaktadır. Tokyo 01:00-10:00, Frankfurt 10:00-18:30, Londra 10:00-19:00, New York ise 15:30-00:00 saatleri arasında işlem görmektedir. Dolayısıyla Cuma günü bizde 18:00 civarı kapanan piyasalardan sonra gece 12’ye kadar New York piyasası açık olmakta,  Pazar günü bize göre gece saat 12’de Sydney, gece 1’de ise Tokyo piyasaları açılmaktadır. Piyasalar; Avustralya, Asya, Ortadoğu, Avrupa ve Amerika şeklinde bir sıralamayla açılmaktadır.

Bu açık piyasalarda yaşanan gelişmeler bizim karşımıza Pazartesi günü yansımakta, bu sebeple dolar’ın pazartesi günü kur değerinden işlem göreceği, ne olacağı konusunda önceden tahminde bulunmak, buna göre bir yön çizmek istenmektedir.

Dolar kuruna göre dolar almak veya satmak isteyenler piyasaların açılacağı haftanın başlangıç günü olan pazartesi günü ilk kur fiyatına göre hafta içi taktiklerini oluşturmaktadır. Yine Merkez Bankası ve diğer bankalar haftanın ilk gününde oluşacak dolar kuruna göre bir strateji belirlemektedir. Ekonomiyi direkt etkileyen dolar kuru bu nedenle finans çevreleri tarafından ciddi bir şekilde takip edilmektedir.

Dolar kuru kapanış fiyatı cuma günü kapanışı kaç olursa olsun, açık piyasalarda yaşanan işlemler, dalgalanmalar, spekülatörler ve siyasal gelişmeler nedeniyle pazartesi gününe bambaşka bir değerlemeyle karşımıza çıkabilmektedir.

Cumartesi ve pazar günleri dolar kurunun kuluçkaya yattığı iki gündür. Pazartesi günü ise dolar kurunun hafta içi nasıl bir rota çizeceği belli olmaktadır.

YORUMLAR YAZ