• AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • ALTIN (TL/GR)
  2.498,17
  % 1,32
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2159170,247
  % 0,33
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

Dolar Hacim Nedir?

Dolar Hacim Nedir?

Dolar hacim veya dolar hacmi, piyasada işlem yapılan Amerikan dolarının (USD) miktarıdır. Dolar hacmi ne kadar artarsa piyasada dolaşan, işlem görmekte olan dolar artacaktır. Dolar hacminin artması döviz olarak alıcısının ve satıcısının çok olduğunu ve hemen nakite çevrilebilir, likidite olduğunu gösterir.

Döviz kurları arasında uluslararası döviz piyasasında en çok işlem yapılan dövizler ve yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği para birimleri Amerikan doları, Euro ve Japon yeni’dir. Bu dövizlerin hepsinin bu nedenle işlem hacmi yüksek olacağından hepsi çok likidite durumdadır.

Hacim, bir süre boyunca piyasada işlem gören hisse senedi veya varlıkların sayısıdır. Alıcı ve satıcılar arasında gerçekleşen her işlem toplam hacim sayısına etki eder. Alıcı ve satıcı bir fiyat üzerinden anlaştıklarında bu bir işlem olarak kayda geçer. Örneğin bir günde bu şekilde 100 adet alım satım işlemi yapılmışsa o günkü hacim 100 olacaktır.

Hacim, piyasa hareketliliğinin önemli bir göstergesidir. Genellikle yüksek satış hacmi varlığın fiyatının düşeceğini, yüksek alış hacmi varlığın fiyatının artacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Ayrıca bir varlıktaki hacmin yüksek olması o varlığa olan talebin fazla olduğunu ve ilgi gördüğünü göstermektedir.

Likit dolar hacmi, bir fon veya hisse senedinin işlem hacmiyle hisse senedi fiyatının çarpımıyla bulunur. Varlık ne kadar çok likidite durumunda ise varlığın fiyatı etkilenmeden onu almak ve satmak o kadar kolay olacaktır. Bir varlığa ne kadar çok ilgi olur ve ne kadar çok alınıp satılırsa o varlık likit olma eğilimine girer.

Bazı yatırımcılar bir varlık popüler olmadan önce yani düşük hacimli iken alarak ileride yüksek hacim ve yüksek fiyata ulaşması halinde satma düşüncesindedir.

Piyasada günde 1 milyar dolarlık alım satım işlemi yapılıyorsa dolar likiditesi 1 milyar dolardır. Hisse değeri 10 dolar olan bir hisse senedi üzerinde günlük 100 bin hisse işlem yapılıyorsa hisse senedinin günlük likiditesi 1 milyon dolar olacaktır.

YORUMLAR YAZ