• AMERIKAN DOLARI
  33,0947
  % 0,19
 • € EURO
  36,2050
  % 0,39
 • ALTIN (TL/GR)
  2.620,69
  % -0,03
 • £ POUND
  43,0857
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,5582
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3735
  % -0,06
 • BITCOIN/TL
  2135296,693
  % -0,08
 • BIST 100
  11.134,08
  % -0,05

Cumhuriyet Altını Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Cumhuriyet Altını Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Cumhuriyet altını halkımız tarafından ziynet tam altınla karıştırılan altınlardan bir tanesidir.

Darphane tarafından basılan ziynet altınlar ile Cumhuriyet altın sikkeleri (paraları) bulunmaktadır. Ziynet ve Cumhuriyet sikke olmak üzere basılan her iki altın para türlerinde Çeyrek, Yarım, Tam, İki buçukluk, Beşlik altın şeklinde beşer adet altın para olmak üzere toplam 10 adet altın bulunmaktadır.

Cumhuriyet altının diğer bir adı ata lira veya ata altındır. Darphane tarafından basılan Cumhuriyet altın sikkelerden tam altın olan ürün Cumhuriyet altınıdır. Dolayısıyla Cumhuriyet Ziynet tam altın aslında Cumhuriyet altını değildir. Ziynet altınlar motif ve desenli olarak çapları daha büyük ve gösterişli olacak şekilde basılırken Cumhuriyet altın sikkeler yani Cumhuriyet altın sikkeler sanki birer paraymış gibi basılmaktadır. Zaten altın sikkeler para yerine geçebilmektedir.

Bu nedenle Cumhuriyet altın sikkelerden yani paralardan tam altın, ata lira veya ata alın olarak adlandırılır ve asıl Cumhuriyet altını olan budur.

Cumhuriyet altını, ata lira veya ata altın 22 ayar ve 7,216 gram ağırlığındadır. Çapı yaklaşık olarak 22 mm (yirmi iki milimetre) ‘dir. Cumhuriyet altınının ön yüzünde Atatürk portresi yer almaktadır. Atatürk portesinin üstünde “Hakimiyet Milletindir” yazısı yer almakta, Atatürk portresinin altında basım yeri ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan “Ankara” yazısı yer almaktadır.

Cumhuriyet altının arka yüzünde ise “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı ile altında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi olan 1923 tarihi, bunun altında bir çizgi ve çizginin altında ise altın paranın basım tarihi yer alır. Cumhuriyet altınının arka yüzünde bu yazıların etrafında çelenkler bulunur.  Cumhuriyet altını “birlik sikke altın” olarak ta adlandırılmaktadır. Cumhuriyet altınının tam ziynet altına göre çapı daha küçük fakat kalınlığı ve ağırlığı daha fazladır. Cumhuriyet altınının etrafındaki tırtılı düzdür. Ziynet tam altının ise kenarı eğik tırtıllıdır.

Cumhuriyet altınının basım tarihi için Cumhuriyetin kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim tarihi baz alınmaktadır. Yani her yıl 29 Ekim’de Cumhuriyet altınının basım tarihi değişmektedir. Bu nedenle yeni tarihli Cumhuriyet altını için 29 Ekim’den bir gün sonraki tarih olan 30 Ekim’i beklemelisiniz. Ziynet tam altında ise miladi takvim yıl başı olan 1 Ocak tarihi baz alınmaktadır.

Karıştırılan ziynet tam altın ise yine 22 ayar olup 7,016 gram ağırlığına sahiptir. Ziynet tam altın 30 mm (otuz milimetre) yani 3 cm çapa sahiptir.

Bu yazımızda esas Cumhuriyet altınının hangisi olduğunu öğrenmiş olduk. Cumhuriyet altını, ata lira veya ata altının güncel piyasa fiyatına anlık altın fiyatlarının yer aldığı buradaki sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
 • Sebiha5 yıl önce
 • Benim bir cumhuriyet altinim var 1923 yilina ait 2023 tam 100 yillik olacak peki bu altin hala degerlimi?