• AMERIKAN DOLARI
  33,0938
  % 0,19
 • € EURO
  36,2015
  % 0,39
 • ALTIN (TL/GR)
  2.620,78
  % -0,02
 • £ POUND
  43,0744
  % 0,39
 • ¥ YUAN
  4,5582
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3735
  % -0,06
 • BITCOIN/TL
  2135296,646
  % -0,08
 • BIST 100
  11.134,08
  % -0,05

Çeyrek Altın Fiyatı 2019

Çeyrek Altın Fiyatı 2019

Küçük altın veya çeyrek altın fiyatını canlı olarak takip eden bir kesim bulunmakta. Bu yazımızı çeyrek altın fanatiklerine yönelik olarak hazırladık.

Toplumsal yaşamımızda ve kültürümüzde çeyrek altın düğün ve sünnetler ile yeni dünyaya gelmiş bebeklere takılan bir hediye olarak yer edinmiştir. Bayanların kendi aralarında yaptıkları “gün”lerde ise dayanışma ve birikim amaçlı çeyrek altın veya diğer altınlar kullanılabiliyor. Gelenek olarak kına gecelerinde gelin kına yakılması için elini açmıyor ve kaynanasından çeyrek altın veya daha büyüğünü istiyor. Çeyrek altına toplum içerisinde küçük altın ismiyle de kullanılıyor.

Çeyrek altın fiyatı 2019 yılında anlık ve sürekli değişebileceğinden yazımız içerisinde bir rakam belirtmeyelim. Çeyrek altın kapalıçarşı fiyatı ve serbest piyasa çeyrek altın fiyatının sürekli güncellendiği buradaki canlı altın fiyatları sayfamıza tıklayıp en son çeyrek altın fiyatını öğrenebilirsiniz.

Çoğu zaman çeyrek altın takma geleneğinin karşılıklı olduğu ve bazılarının kimin ne taktığını not aldığı yönünde eleştiriler yapılsa da düğün, sünnet yapanlara ve yeni doğum yapan anne babaya maddi anlamda destek olunması ve dayanışma kültürünün yaşaması anlamında bir temel düşünce söz konusu.

Özellikle hediyelik altın anlamında çeyrek altın en popüler altın türlerinden birisi. Çeyrek altın gram altından sonra en uygun fiyata sahip seçenek.

Birikim yapma anlamında ise fiziki altın biriktirmek isteyenler için çeyrek altın fiyat bakımından diğer altınlara göre daha ulaşılabilir bir fiyata sahip. “Her ay bir çeyrek altın alıp birikim yapacağım” diyenleri bazen görüyor ve şahit oluyoruz. Altın ürünleri, ağırlığı arttıkça doğal olarak fiyatları artan özelliğe sahip. Cumhuriyet altını, tam altın, yarım altın almaya maddi gücü yetmeyen kişiler çeyrek altın alarak “damlaya damlaya göl olur” ata sözünde olduğu gibi bir zaman sonra hatırı sayılır miktarda altın birikimine sahip oluyorlar. Daha sonra biriktirilen bu çeyrek altınlar daha büyük gramlı altınlara da çevrilebiliyor.

Altın fiyatları küresel piyasalarda değişim gösteren ons altının fiyatına göre oluşuyor. Çeyrek altın, hem birikim için hem de düğünlerde hediyelik olarak takılmak için rağbet gören bir ürün. Hal böyle olunca çeyrek altın fiyatı güncel ve anlık olarak takip ediliyor. Altının ons fiyatı ve dolar kuru artışı çeyrek altın fiyatının da artmasına yol açıyor.

ESKİ TARİHLİ, YENİ TARİHLİ ÇEYREK ALTIN NE DEMEK?

Çeyrek altın tarihi, altının üzerinde yazan basım tarihidir.  Eski ve yeni tarihli çeyrek altınlar arasında ayar ve ağırlık olarak hiçbir fark yoktur. Bununla birlikte çeyrek altının yeni tarihli olanı daha çok ilgi görüyor ve küçük bir farkla daha yüksek fiyattan satılıyor. Eski tarihli çeyrek altın bu nedenle daha uygun fiyata sahip. Altın ticareti yapan kuyumcular yeni tarihli çeyrek altın ihtiyacı olması halinde nispeten daha yüksek fiyata sahip yeni tarihli çeyrek altını Darphane’den almak yerine, bozdurmak için gelen müşteriye normal fiyatın biraz üzerinde fiyat verebiliyor.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAM?

Çeyrek altın, darphane ve İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) tarafından üretiliyor.  Yalnız darphane ve İAR çeyrek altını arasında gramaj farkı bulunuyor. Darphane tarafından üretilen çeyrek altın iki çeşit üretiliyor.

Darphane Cumhuriyet ziynet çeyrek altını 22 ayar 1,754 gram ağırlığa sahip.  Darphane Cumhuriyet altın sikke çeyrek altını yine 22 ayar fakat 1,804 gram ağırlıkta.

İAR tarafından üretilen çeyrek altın ise Darphane çeyrek altınından daha düşük ağırlığa ve dolayısıyla daha düşük bir fiyata sahip. İAR çeyrek altın 22 ayar 1,25 gram ağırlığında. Hatta İAR 0,625 gram ağırlığa sahip yarı çeyrek altın üretiyor.

Bizim toplum olarak bildiğimiz çeyrek altın Darphane tarafından basılan çeyrek altındır. İAR daha uygun fiyatla çeyrek altın satışı yapılabilmesi için gramajı düşürerek (yarım gram) böyle bir seçenek sunmaktadır. Yarım gram farkı, isimleri aynı olsa da çeyrek altın fiyatına yansımaktadır. İAR çeyrek altını aslında eksik gramaja sahip bir çeyrek altındır.

ÇEYREK ALTIN NEREDEN ALINABİLİR?

Çeyrek altın kuyumcular tarafından satılıyor. Serbest piyasa şartlarında çeyrek altın fiyatı sabit olmadığından eğer aceleniz yoksa birkaç kuyumcudan fiyat alarak satın almak lazım. Çeyrek altın bozarken de aynı yöntemi izleyebilirsiniz. Bankalardan fiziki olarak çeyrek altın alma imkanı şu anda yok, yalnızca Kuveyt Türk bankasının bazı ATM’lerinden fiziki gram altın alma imkanı sağladığını biliyoruz.

BANKALAR ÇEYREK ALTIN SATIYOR MU?

Bankalar çeyrek altın satıyor mu? sorusunu hayır olarak yanıtlayabiliriz. Aynı şekilde bankalarda çeyrek altın bozdurma şansınızda yok. Sadece bankaların düzenlediği altın günlerinde tüm fiziki altınlarda olduğu gibi çeyrek altınları, altın hesabı açılarak altın eksperi tarafından belirlenecek değer doğrultusunda gram altın olarak hesabınıza yatırılması söz konusu.

Yabancılar “quarter turkish gold coin” şeklinde çeyrek altınımıza ilgi gösterebiliyor.

Sözün kısası çeyrek çeyrek biriktirip birçok tam altınlara ulaşırsınız umarız.

YORUMLAR YAZ