• AMERIKAN DOLARI
  31,5736
  % 0,66
 • € EURO
  34,3320
  % 0,82
 • ALTIN (TL/GR)
  2.149,69
  % 2,33
 • £ POUND
  40,0888
  % 0,87
 • ¥ YUAN
  4,3865
  % 0,64
 • РУБ RUBLE
  0,3450
  % 0,62
 • BITCOIN/TL
  2129914,616
  % 8,24
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Canlı Döviz Grafik

Canlı Döviz Grafik

Bir miktar Dolar, Euro gibi dövizlere sahip olunca hepimiz heyecanla döviz kurlarının son durumunu yükselip yükselmediğini ve düşüp düşmediğini merak ediyoruz. Canlı döviz fiyatlarını takip edebilmek için bu konuda grafikler bize yardımcı oluyor.

Kısa ve uzun vadeli canlı döviz grafikleri günlük, aylık, yıllık olarak bize döviz fiyatlarının seyri konusunda bilgi veriyor. Ayrıca ileriye yönelik olarak döviz kurları konusunda fikir vererek Dolar veya Euro gibi dövizleri alıp almamamız konusunda yorum yapmamızı sağlıyor.

Önümüzde hangi grafik olursa olsun, döviz fiyatları ülke içi ve ülke dışı ekonomik dinamiklere göre oluştuğundan ileriye yönelik Dolar ne olur, Euro ne olur şeklinde kesin tespitler yapılabilmesi biraz şansa kalıyor. Bununla birlikte Türk Halkı’nın dolar kurunun arttığı dönemlerde ellerindeki doları satarken düştüğü dönemlerde dolar alarak bir nevi doğru tespitler yaptıklarını söyleyebiliriz. Dolar kurunun artışa geçtiği dönemlerde yabancı para döviz mevduatının azalması, dolar kurunun azaldığı dönemlerde döviz mevduatının artması bunun en güzel kanıtı.

Canlı Döviz Grafikleri Nasıl Yorumlanır?

Grafikler basitçe, iki verinin birbirine göre değişimini gösterir. Canlı döviz grafikleri örneğin amerikan doları için, doların belli bir zaman dilimi içerisinde 1 dakika, 1 saat, 1 gün, 1 hafta, 1 ay, 1 yıl gibi dolar kurunun grafiğe işaretlenerek gösterilmesiyle oluşur. Grafikte dolar kuru baz alınan sürede azalıyorsa grafikte azalan ve aşağı yönlü bir hareket görülür. Dolar kuru baz alınan sürede artıyorsa grafikte artan ve yukarı yönlü çizgi oluşur.

Canlı Döviz Grafiklerini temel seviyede yorumlamak için herhangi bir eğitim alınmasına gerek yok. Biraz daha ileri seviyede yorumlamak içinse analitik bir zekaya sahip olmak, temel düzeyde finans bilgisine sahip olmak ile biraz matematik bilmek yeterli.

Canlı Döviz Grafikleri Nereden Takip Edilir?

Birçok web sitesinin döviz kurlarının son durumuyla ilgili döviz grafikleri hizmetleri bulunuyor. investing.com, tradingview.com web siteleri bunlardan bazıları. Grafiklerin sağlıklı olması için güncel ve canlı döviz fiyatlarını gösterebilmesi anlamında verilerin yani döviz fiyatlarının güncel döviz kurlarını anlık ve doğru bir şekilde süzerek grafiğe yansıtması önem taşıyor.

YORUMLAR YAZ