• AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • ALTIN (TL/GR)
  2.437,27
  % -0,95
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2060850,732
  % -5,13
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Canlı Döviz Fiyatları Bugün

Canlı Döviz Fiyatları Bugün

Dünya üzerinde aslında hiç kapanmayan bir ekonomik pazar var. Türkiye’de borsa ve piyasa kapandığında saat farkı nedeniyle Avrupa, Amerika, Asya ve diğer piyasalar açılıp kapanmakta sürekli birbirini etkileyen ve tetikleyen bir eko sistem bulunmakta. Sürekli aktif olan bir eko sistemde döviz kurları da anlık olarak değişmekte. Bilinçli yatırımcılar sadece Türkiye piyasasını değil yurt dışı piyasaları takip etmekte, buralardaki gelişmelere göre ertesi gün ne yapacağı konusunda kendisine bir strateji çizmekte. Bu nedenle döviz fiyatlarının günlük canlı takibi yatırımcılar için hassas bir konudur.

Canlı döviz fiyatları bugün ne kadar oldu, 1 dolar kaç TL gibi soruları kar elde amacıyla döviz kuru birikimi olan herkes sorguluyor. Canlı döviz fiyatları gün içerisinde ekonomik gündem ve siyasal gelişmelere bağlı olarak değişim gösteriyor.  Uzun ve orta vadeli Dolar, Euro veya başka bir döviz satın alanlar, dolar, Euro kur bilgilerini günlük takip ederken, kısa vadeli foreks vb. yerlerde döviz kurlarına yatırım yapanlar döviz fiyatlarını, döviz kurlarını anlık ve canlı bir şekilde takip etmek durumunda kalıyorlar.

Döviz alanlar birikimlerini korumak ve değer kaybetmesinin önüne geçmenin yanı sıra döviz fiyatının artması sonrasında döviz satışı yaparak Türk Lirası düzeyinde paralarını artırmak istemekte.

Dolar, Euro, Japon yeni, Sterlin gibi büyük para birimleri Türk Lirası karşısında ani fiyat düşüşleri yaşamayan, istikrarlı döviz kurları. Bu nedenle büyük döviz kurlarına yatırım yapanlar çok fazla risk almadan kayıp yaşamayacaklarını, döviz fiyatlarının artması halinde ise kar elde edeceklerini umuyorlar.

Canlı döviz fiyatları internetin gelişimi ve yaygınlaşmasıyla birlikte çok kolay bir şekilde anlık izlenebilir hale geldi. Web siteleri dışında özellikle herkesin elinde olan akıllı telefonlar ve canlı döviz mobil uygulamaları sayesinde vatandaşlar canlı döviz fiyatlarını; kapalıçarşı döviz fiyatları, Merkez Bankası döviz kurları, serbest piyasa döviz fiyatları, banka döviz fiyatları gibi birkaç kanaldan takip ederek karşılaştırabiliyor. Bu arada Merkez Bankası döviz kurlarının anlık olarak güncellenmediğini,  hergün saat 15:30’da bir kere açıklandığını bilgi olarak verelim. Merkez Bankası döviz kurlarını gün içerisinde 15:30’da bir kere kontrol etmeniz yeterli.

Önceki yazılarımızda ifade ettiğimiz gibi canlı döviz kurları normal makas aralığında veya normal marj uygulanmış kur fiyatlarıyla işlem saatleri içerisinde aşağı yukarı tüm bu kanallarda aynı alış satış değerlerine sahip, sadece küçük farklılıklar söz konusu olabiliyor. Bu küçük döviz kuru farklılıkları küçük yatırımcılar için fazla önemsenmeyebilir fakat büyük yatırımcıları açısından önem arz edebilir. Nasıl önem arz edebilir açıklayalım.

1 kuruşluk bir fark 100 USD’de 1 TL’lik fark anlamına geliyor. Aradaki makas farkı ve döviz miktarı arttığında alış satış sonrasında daha çok kar-zarar oluşabiliyor.

Önerimiz şu;

Döviz fiyatları canlı bir şekilde birden fazla kaynaktan takip edilmeli. Döviz alış-satış işlemleri ise borsa ve piyasaların açık olduğu 09:00-18:00 saatleri arasında yapılmalı. Mümkün oldukça 18:00 yani akşam 6’dan önce döviz alış satış işlemleri tamamlanmalı. (Başka bir yazımızda bunu ayrıca ele alacağız) Mesai saatleri dışında piyasalar kapalı iken bankaların yüksek makas farkı koyduğunu, siz döviz alırken yüksek fiyattan satıp, siz döviz satarken ise düşük kur fiyatı uyguladıklarını biliyoruz.

Canlidovizfiyatlari.com web sitemizde canlı altın fiyatları, serbest piyasa döviz fiyatları, Kapalıçarşı döviz fiyatları, TCMB döviz kurları, banka döviz fiyatları gibi canlı döviz fiyatlarını birçok kaynaktan takip edebileceğiniz sayfalar ekledik. Dolayısıyla web sitemizden faydalanabilirsiniz.

Canlı döviz fiyatları bugün ne oldu sorusunun cevabı, borsa ve piyasaların açık olduğu iş saatleri içerisinde küçük farklarla aşağı yukarı aynıdır olacaktır. Bunun için hem web sitemiz hem de diğer güvenilir kaynaklardan döviz kurları takip edilebilir. Mesai saatleri dışında ise finans kurumları ve bankalar uluslararası piyasaları da takip ettiğinden ve zarar etmeme gayesiyle bir miktar makas farkı koyarak kendilerini koruma altına aldıklarını bilmemiz gerekiyor. Ancak ve ancak yurtdışı piyasalar açıkken döviz kurlarında ön görülemez yükselmeler olması durumunda yurt içi piyasaların kapalı olduğu saatlerde risk alınarak döviz alımı seçenek olarak değerlendirilebilir.

YORUMLAR YAZ