• AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • ALTIN (TL/GR)
  2.437,27
  % -0,95
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2076460,170
  % -5,19
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Canlı Döviz Ekranı

Canlı Döviz Ekranı

Canlı döviz ekranı, döviz kurlarındaki anlık olarak azalma ve yükselme şeklindeki değişiklikleri takip etmek isteyenlerin kullandığı, döviz kurlarının tümünün tek ekrandan görülebildiği döviz kuru takip uygulamasıdır. Canlı döviz ekranındaki verilere göre döviz yatırımcıları döviz al-sat işlemlerini yapmaktadır. Bu ekranda anlık olarak yükselen döviz kurları yukarı yönde yeşil, düşen döviz kurları aşağı yönde kırmızı simgelerle gösterilir. Uzun süreli döviz alanlar genellikle canlı döviz ekranı kullanmazlar. Canlı döviz ekranı anlık döviz alım satım işlemleri yapan kullanıcılar tarafından tercih edilir.

Canlı döviz ekranında önemli olan döviz kuru fiyatlarının sağlıklı ve güncel bir şekilde ekrana yansıtılmasıdır. Güncel olmayan veriler kullanıcıları yanıltabilir. Ulusal ekonomi piyasalarında ve borsada belli saatler arasında işlem yapılabilirken, uluslararası piyasaların 24 saat açık olması nedeniyle döviz kurları sürekli değişir. Döviz kurlarında en ideal alım satım zamanları ulusal piyasaların açık olduğu iş günleri ve işlem saatleri içerisindedir. Diğer gün ve zamanlarda alış-satış arasındaki makasın bankalar tarafından daha fazla belirlenmesi nedeniyle döviz alım satım işlemleri sağlıklı olmayabilir. Örneğin iş saatleri dışında kredi kartıyla yabancı alışveriş sitelerinden alışveriş yapıldığında ekstreye yüksek dolar kuru yansımasının sebebi de budur.

Tek bir döviz kurunda yaşanan hareketler canlı döviz ekranında kolaylıkla incelenebilir. Örneğin Amerikan doları USD, Avrupa Birliği para birimi olan euro EUR, İngiliz sterlini veya pound GBP simgesiyle gösterilmektedir. Amerikan doları ve Türk Lirası dönüşümü ise USD/TRY olarak gösterilir. Euro Türk Lirası dönüşümü EUR/TRY, İngiliz sterlini Türk Lirası dönüşümü GBP/TRY olarak gösterilir.

USD/TRY gösterimi 1 Amerikan Doları karşılığının kaç TL’ye,  EUR/TRY gösterimi 1 euro’nun karşılığının kaç TL’ye, GBP/TRY şeklinde gösterim ise 1 İngiliz sterlininin karşılığının kaç TL’ye karşılık geldiğini belirtir.

Canlı döviz ekranı dolar, euro, sterlin gibi dövizlere sahip kullanıcılar tarafından döviz kurlarının tek bir ekrandan takip edilmesi, döviz kurlarındaki ani artış ve azalmaların görülebilmesi açısından faydalı bir araçtır. Canlı döviz altın ekranı, canlı döviz borsa ekranı gibi uygulamalarda ise altın ve borsa verileri görülebilmektedir.

YORUMLAR YAZ