Altın Katılma Hesabı Nedir? Ne Kadar Kazandırır?

Categories Altın FiyatlarıPosted on

İnançları gereğince faiz kazancına bulaşmak istemeyen kişiler tarafından, faiz sistemi üzerinden hizmet veren bankalarla çalışılmak istenmeyebilmektedir. Peki birikimlerini faiz kazancı dışında değerlendirmek isteyenler ne yapabilir?

İnançlı kişiler genellikle katılım bankaları aracılığı ile veya altın alarak yatırımlarını değerlendirmektedir. Altın katılma hesabı altın cinsinden açılabilen ve kâr payı verilen vadeli hesaplardan birisidir.

Altın katılma hesabı, katılım bankaları tarafından açılan, faiz sisteminin olmadığı, altın birikimlerine kâr payı verilen hesap türüdür.

Altın katılım hesabı nasıl açılır? Altın katılma hesabı açabilmek için limit var mı?

Altın katılma hesabı açabilmek için katılım bankaları asgari limit belirlemektedir. Örneğin Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankalarında altın katılma hesabı açabilmek için en az 50 gramlık altına sahip olunması gerekmektedir. Gram altın katılma hesapları 3 ay, 6 ay ve 1 yıl gibi vadelerle açılabilmektedir. Altın katılma hesaplarında edilen kâr üzerinden gelir vergisi kesilmektedir. Altın katılma hesaplarındaki birikimler, 100 bin TL karşılığına kadar TMSF yani devlet güvencesi altındadır.

Belirlenen vade sonunda altın katılma hesaplarına gram altın cinsinden kâr payı verilir. Altın katılma hesapları Hazine tarafından açılan Altın tahviline benzemektedir. Altın tahvilinde altı aylık yüzde 1,2, yıllık ise yüzde 2,4 getiri sağlanmakta fakat vergi kesintisi yapılmamaktadır.

Altın katılma hesabı ne kadar kazandırır?

Altın katılma hesaplarına vade sonunda net olarak yıllık yüzde 1 – yüzde 1,5 civarında kâr payı olarak gram altın verilmektedir. Örneğin 100 gram altına 1 yıl vade sonunda 1 gram-1,5 gram civarında kâr payı verildiğini söyleyebiliriz.

Altın katılma hesabıyla faizsiz kazanç sağlanabilmektedir. Altın tasarruflarının çalınma riski olmadan banka hesabında olması, faizsiz kazanç sağlanarak kâr payı elde edilmesi altın katılma hesabının avantajları arasındadır.

Katılım Bankalarının düzenlediği altın günlerinde ziynet türündeki altınlar eksperler tarafından gram altına çevrilerek ziynet altın katılma hesabına aktarılabiliyor. Yani ziynet altınlarında altın katılma hesaplarında değerlendirilmesi mümkün.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartıyla Altın Almak

Yastık altında 100 milyar dolarlık altın tasarrufu olduğu düşünüldüğünde ve faiz konusunda hassas olan ve yatırımlarını faizsiz kazanç türlerinde değerlendirmek isteyenler için altın katılma hesapları oldukça mantıklı bir yöntem olarak gözükmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir