• AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • ALTIN (TL/GR)
  2.437,27
  % -0,95
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Banka Döviz Fiyatları

Banka Döviz Fiyatları

Bankalar serbest piyasa şartlarına göre döviz fiyatlarını her gün anlık olarak belirlemektedir. İnternet bankacılığı üzerinden, açılacak döviz hesapları dolar hesabı, euro hesabı ile Türk Lirası nakite sahip kişiler döviz alım satım işlemlerini iş günlerinde mesai saatleri içerisinde normal serbest piyasa döviz fiyatları üzerinden yapabilirler. İş saatleri dışındaki tatil günlerinde ise bankalar genellikle döviz alım fiyatlarını düşükten, döviz satım fiyatlarını ise yüksekten belirlemektedir. Burada amaç Türkiye’de ekonomi piyasaları kapalı iken bankanın zarar etmesini önlemektir. 

Bu nedenle bankalar üzerinden yapılacak döviz alış-satış işlemlerinin ekonomik piyasaların açık olduğu çalışma saatleri içerisinde yapılması zarara uğramamak açısından önemli bir konudur. Aksi takdirde serbest piyasa şarlarına göre yüksek fiyattan döviz alınacak veya düşük fiyattan döviz satılarak zarar edilmiş olacaktır.  

Bankalar hem ülke içi ekonomik gelişmeler hem de uluslar arası piyasalardaki gelişmelere göre döviz alış-satış fiyatlarını belirlemektedir.

Hemen hemen bütün bankalar kendi döviz kurları ve döviz fiyatlarını kendi sistemleri içerisinde belirler.

İnternet bankacılığı dışında bankaların gişeleri üzerinden de döviz alım-satım işlemleri yapılabilmektedir. Banka gişe döviz kurları yine bankanın anlık belirlemiş olduğu döviz fiyatları üzerinden alış satış olacak şekilde yapılmaktadır. En çok kullanılan dövizlere ise dolar (USD), euro (EUR), sterlin (GBP) şeklinde örnek verebiliriz.

Döviz alım satımında en iyi banka hangisi sorusunun cevabı ise göreceli bir konudur. Döviz alış-satış fiyatı arasındaki makas aralığı en düşük banka, döviz alım satımında en iyi banka olacaktır.  Bazı finansal kurumlar, güncel döviz kur fiyatları üzerinden alım-satım yapılabilmesine imkan tanımaktadır.

Banka döviz fiyatları, serbest piyasa dinamikleriyle oluştuğundan ve karşınızda ciddi bir finansal kurum bulunduğundan, güncel döviz fiyatlarıyla alım-satım yapabileceğiniz az riskli ve güvenli bir ortam oluşturmaktadır.

YORUMLAR YAZ