• AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • ALTIN (TL/GR)
  2.437,27
  % -0,95
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

ATM’den Döviz Bozdurma ve Döviz Çekme

ATM’den Döviz Bozdurma ve Döviz Çekme

Bankaların ve döviz bürolarının kapalı olduğu akşam ve gece saatlerine denk gelen zaman dilimlerinde döviz bozdurma veya döviz çekme ihtiyacı hasıl olabiliyor.

Çoğu kişi döviz birikimlerini banka döviz hesaplarında muhafaza ediyor. Yatırım amacıyla açılan banka döviz mevduat hesaplarından bazen acil çekim yapılmasına ihtiyaç duyulabiliyor veya acil ihtiyaç nedeniyle döviz bozdurulması gerekebiliyor. Bankaların uluslararası ağlarla anlaşmaları gereğince ATM’lerinden döviz olarak para çekilebilmesi imkanı sağlamalarının yanı sıra yabancı ve Türk müşterilere döviz işlemleri yapma imkanı vererek bir nevi döviz bürosu gibi bu döviz bozdurma işlemlerinden kar elde etme amaçları ayrı bir faktör.

Öncelikle döviz işlemlerinin yapılabilmesi için ATM’nin döviz özelliğinin olması gerekli. Her bankanın her ATM’sinin döviz özelliği bulunmuyor. Bazı bankalar döviz bozdurma işlemini kartsız yaparken döviz çekilebilmesi için banka müşterisi olmanız ve döviz mevduat hesabınız olması gerekiyor.

Bankalar ATM kanalıyla genellikle iki büyük döviz olan Euro ve Dolar satışına imkan tanıyor. Genellikle Bankaların bütün ATM’lerinden değil üzerinde dolar ve euro simgesi olan “exchange” veya “cash advances” yazan döviz ATM’lerinden işlem yapılabiliyor. Bazı banka ATM’lerinde TL – $ – € – £ gibi dolar, euro, sterlin döviz simgeleri olabiliyor. Bankaların tüm ATM’lere döviz yüklemesi yapması zor olduğu ve belki de birçok ATM döviz işlemleri için fazla kullanılmadığı için genellikle işlek noktalarda bulunan ATM’ler döviz işlemlerine açık oluyor.

Bazı banka ATM’lerinden o bankanın müşterisi olmanız  durumunda hesaba ait banka kartıyla işlem yapabilirken bazı bankalar müşterisi olmasanız dahi döviz işlemi yapmanıza izin veriyor. Bazı bankalar kendi döviz ATM’lerinden döviz hesabı bulunan ve banka kartı olanlara dolar ve euro hesaplarından para çekimine izin veriyor. Döviz ATM’leri daha çok havaalanları, turistik yerler ve şehir merkezlerinde işlek noktalarda bulunuyor.

Örneğin Ziraat bankasının para yatırma özelliği bulunan ATM’lerinden kartsız bir şekilde döviz bozdurulabiliyor. Ziraat Bankası’nın kardeş katılım bankası Ziraat Katılım ATM’lerinden kartsız exchange işlemleri de yapılabiliyor. Kuveyt Türk’ün Exchange ATM’lerinden dolar ve euro dövizlerinin bozumu yapılabiliyor. İş Bankası ATM’lerinden İş Bankası müşterisi olmasanız dahi bile döviz bozabiliyorsunuz. TEB ATM’lerinden ise banka müşterisi olunması durumunda ancak dolar, euro ve sterlin çekilebiliyor ve yatırılabiliyor. Denizbank ATM’lerinin exchange özelliği nedeniyle Denizbank müşterisi olmadan dahi, kartsız döviz alış-satış işlemleri yapılabiliyor. Dolar, Euro, Ruble döviz kurları ve Türk Lirası arasında Denizbank ATM’lerinden işlem gerçekleştirilebiliyor.

Kartsız döviz bozdurma işlemi özetle Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, İş Bankası, Denizbank, KuveytTürk ATM’lerinden yapılabilmektedir. Farklı bir bankanın daha bu hizmeti vermesi durumunda buraya eklenecektir.

Piyasaların açık olduğu gün içerisinde banka gişeleri, döviz bürolarından döviz bozdurma işleminin yapılmasında fayda var. Diğer saatlerde yapılan döviz bozdurma işlemlerinde bankalar düşük kur ile alım yaparak döviz bozumu yapması sonucunda bir miktar zarar edebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ