• AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • ALTIN (TL/GR)
  2.437,27
  % -0,95
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2074432,395
  % -5,27
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Altın Fiyatı Bugün 2020

Altın Fiyatı Bugün 2020

Altın fiyatı 2020 bugün ne kadar oldu? Çeyrek altın fiyatı 2020 gibi sorularınızın cevabı burada.

Altın fiyatları 2020 yılı ocak ayıyla beraber müthiş bir ivme kazandı. Bu değer artışında Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılarak küresel olarak salgına dönüşen koronavirüs Covid-19 virüsü ve bu virüse karşı alınan önlemler hiç şüphesiz önemli bir etki oluşturdu.

Daha önceki yazılarımıza aktardığımız üzere ekonomik anlamda küresel düzeyde belirsizlik ortamlarında altın fiyatlarının artışa geçtiğini ifade edebiliriz. Koronavirüs Covid-19 salgını da tüm dünyada ekonomik faaliyetlerin ve üretim süreçlerinin asgari düzeye inmesine neden olmuştur. Birçok özel ve kamu kurum ve kuruluşu esnek çalışma yöntemine geçti veya personeline izin verdi. Bazı sektörlerdeki işletmeler ise bu süreçte bir süre kapanmak zorunda kaldı.  Tüm dünyada insanlar ekonominin nereye evrileceğinden daha çok koronavirüsten kaç kişinin etkilendiğini, aşısının ve tedavisinin bulunup bulunmadığını merak eder hale geldi. Bununla birlikte “her kriz bir fırsattır” özdeyişiyle ve “mal canın yongasıdır” atasözüyle insanlar altın ve döviz fiyatlarındaki değişimleri takip etmektedir.

Özellikle ülkemizde ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020 tarihinden itibaren 2020 altın fiyatlarının müthiş bir artışa geçtiğini görebiliyoruz, bu da Türk insanının kriz ortamında altına ilgi gösterdiğini göstermektedir. 1 Ocak 2020’de gram altın 290 TL, 1 ons altın ise 1.517 dolar civarında iken, bu yazının hazırlandığı 24 Nisan 2020’de gram altın 388 TL ve 1 ons altın 1.734 dolar civarında işlem görüyor. Çok açık bir şekilde görüleceği üzere altının ons fiyatında küresel çapta 217 dolar civarında bir artış söz konusu. Bu süreçte Amerikan doları (USD)’nin 6 TL’den neredeyse 7 TL civarına yükselmesi ülkemizde altın fiyatlarının katlanarak artmasıyla sonuçlanmıştır. Yani kısaca altın fiyatları küresel olarak zaten artmış ve ülkemizde dolar kurunun artmasıyla ekstra bir artış yaşanmıştır.

Koronavirüs (Covid-19) Salgını Sürecinde Altın Fiyatları Ne Olur?

Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte koronavirüsün aşı ve tedavisi bulununcaya ve ülkemizde ve dünya normalleşme sürecine girinceye kadar altın fiyatlarının dünyada ve ülkemizde artış trendini sürdürebileceğini değerlendirmekteyiz. Altın fiyatlarının artış trendinde ara ara düşüş ve yükselmelerde gözlenebilir. Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde kısa süreli altın al-sat yapma yerine uzun vadeli altın yatırımı yapma yöntemi değerlendirilebilir. Eldeki tüm varlığın sadece altın yerine dolar, euro gibi dövizlerle birlikte farklı yatırım araçlarında değerlendirilmesi farklı bir yaklaşım olarak ele alınabilir. Koronavirüsün bulaşıcılığının yüksek olması nedeniyle fiziki altın alıp satma işlemlerinin hijyen kurallarına uygun olarak yürütülmesi olmazsa olmazdır. Altın yatırımları bu süreçte bankalar kanalıyla yapılabilir.

Teorik olarak ihracat azaldığı zaman ülkeye döviz girişi azalacağından döviz fiyatlarında artış yaşanması normaldir. Merkez bankası alacakları önlemlerle bu sürece müdahil olacak ve piyasayı rahatlatacaktır.

Dünya üzerinde ithalat, ihracat faaliyetleri ile turizm, ulaşım, havayolları, yemek sektörü vb. birçok sektörün ekonomik açıdan etkilendiği öngörülemeyen bir dönem yaşamaktayız, bu nedenle altın fiyatları ve döviz kurları dahil bir çok yatırım aracının değer artışı yaşaması, dalgalanması kaçınılmaz olarak gözükmektedir. Bu süreçte alınan önlemlere riayet ederek uzun vadeli değerlendirmeler yapmak gerekmektedir.

Anlık olarak güncellenen 2020 bugün altın fiyatlarına linkimizden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ