• AMERIKAN DOLARI
  33,0983
  % 0,20
 • € EURO
  36,2026
  % 0,39
 • ALTIN (TL/GR)
  2.615,60
  % -0,22
 • £ POUND
  43,0684
  % 0,38
 • ¥ YUAN
  4,5582
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3736
  % -0,04
 • BITCOIN/TL
  2134165,322
  % -0,02
 • BIST 100
  11.134,08
  % -0,05

Altın EFT Havale Yapılabilir mi?

Altın EFT Havale Yapılabilir mi?

Türk lirası ve dolar, euro gibi dövizler bir kişiden diğer bir kişinin hesabına EFT ile transfer edilebilmektedir. Peki ya para gibi altın transferi, altın havalesi veya altın EFT yapılabilir mi?

Havale işlemi aynı bankanın hesapları arasında gerçekleşen transfer işlemidir. Bazı bankalar kendi hesapları arasında yani aynı banka içerisinde altın havalesi yapılabilmesine zaten imkan tanımaktadır.

İnternet üzerinden gram altın satışı yapan bazı firmalar anlaşmalı oldukları bankalar aracılığı ile altını fiziki olarak göndermek yerine sizin altın hesabınıza yatırabiliyor. Bunun için sizin aynı bankada altın hesabınızın olması gerekiyor. Altın EFT’de ise bir bankadan başka bir bankaya altın transferi söz konusu.

Türkiye’de yastık altı altın miktarının 4-5 bin ton civarında olduğu tahmin ediliyor. Sıkı durun! 1 ton altın 1 milyon gram olduğuna göre 5 bin ton altın 5 milyar gram altına karşılık geliyor. Nüfusa oranladığımızda neredeyse kişi başına 60 gram civarında altın düşüyor. Yastık altında ciddi bir altın birikimimiz var. Maddi karşılığı ise yüzlerce milyar dolara karşılık geliyor.

Vatandaşlarda bulunan işte bu yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması için altın bankacılığı önemli bir gelişme göstermiştir. Bu gelişme doğrultusunda Altın EFT, Altın transferi yapılabilmesi için Merkez Bankası tarafından Takasbank’a 2018 yılında yetki verilmiştir.

Dolayısıyla Altın EFT işlemi Takasbank tarafından yerine getirilmektedir. Altın EFT veya Altın transfer sisteminde (ATS) banka müşterileri altın hesaplarında bulunan altınları başka bir hesaba sanal ortamda transfer edebilmektedir.

Altın EFT işlemlerinde bankalar, Takasbank ve Borsa İstanbul sorumluluk almıştır. Altın transfer sisteminde bankalar üye olarak, Takasbank sistemi işleten olarak, Borsa İstanbul ise “kasa” yani altını saklayan pozisyonundadır.

Altın EFT yapılabilmesi için hem kendi bankanızın hem de EFT yapacağınız bankanın sisteme üye olması gerekiyor. Altın EFT başka bir kişinin hesabına yapılabileceği gibi kendi hesabınıza da yapılabilir.

Altın hesapları arasında Altın EFT’si asgari 1 gramdan başlamak üzere azami sınır olmaksızın yapılabiliyor. Teorik olarak EFT yapılan altın fiziki olarak ta çekilebiliyor.

Hangi Bankalar Altın EFT Yapıyor?

Takasbank’ın açıklamasına göre Altın Transfer Sistemine üye olan 14 banka yer almaktadır. Liste olarak aşağıda veriyoruz.

Altın transferlerinde ücret ve komisyon alınabilmektedir.

Altın EFT sisteminin kurulmasıyla birlikte aktif olarak kullanıldığını söylemek güçtür. Bankaların müşterinin talep edeceği altın transferini yapabilmeleri için yüzde 100 tüm fiziki altın karşılığını Borsa İstanbul’un kasasında muhafaza etmesi gerekiyor. Popülarite kazanmadığı için ilerleyen süreçte Altın EFT işlemleri için farklı bir yöntem izlenebilir.

YORUMLAR YAZ