• AMERIKAN DOLARI
  33,0955
  % 0,20
 • € EURO
  36,1985
  % 0,39
 • ALTIN (TL/GR)
  2.617,05
  % -0,16
 • £ POUND
  43,0511
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  4,5582
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3735
  % -0,05
 • BITCOIN/TL
  2134165,395
  % -0,02
 • BIST 100
  11.134,08
  % -0,05

Altın Alalım mı Satalım mı?

Altın Alalım mı Satalım mı?

Altın Alalım mı Satalım mı? sorusu güvenli bir yatırım aracı olarak görülen altın hakkında en çok sorulan sorulardan bir tanesi.

Altın fiyatlarının ulusal ve uluslararası piyasalardaki değişimi, birikimleri arasında altın olanlar veya altın almak isteyenler tarafından ilgiyle takip ediliyor. Altın fiyatlarına etki eden birçok faktör var ve bu nedenle altın alalım mı satalım mı sorusuna net bir cevap verebilmek oldukça zor.

Altın, tahvil ve döviz gibi yatırımcılar tarafından küresel anlamda risksiz veya az riskli bir yatırım aracı olarak görülüyor. Risk seven yatırımcılar ise borsalara yönleniyor. Örneğin küresel boyutta bir kriz olması durumunda birçok yatırımcı borsalardan çıkıp güvenli bir yatırım aracı olan altın’a geçerek kayıp yaşamak istemiyorlar. Bu durumda altın fiyatlarında artış olurken, borsalarda düşmeler yaşanıyor.

Genellikle altın fiyatlarındaki artış veya azalmalar için,  ekonomik veriler incelenmekte, altın fiyatlarının bu verilere bağlı olarak artacağı veya azalacağı değerlendirmesi yapılmaktadır. Küçük yatırımcılar ve vatandaşlar için bu değerlendirmeleri anlamak oldukça güçtür. Bu nedenle küçük yatırımcıların altın’a kısa süreli al-sat mantığı ile değil orta veya uzun süreli bir yatırım aracı olarak görmeleri faydalı olabilir.

Altın fiyatlarını küresel olarak etkileyen bazı faktörler, devletlerin birbirleriyle ilgili gerginlikleri ve rekabeti, siyasi ve jeopolitik gelişmeler, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ekonomik verileri, Avrupa birliği (Euro) ülkeleri ekonomik verileri, Asya ülkeleri Japonya, Çin vb. ekonomik verileri, döviz kurlarındaki artışlar, petrol fiyatları vb. gibi sıralamak mümkün.

İnternetten araştırdığınızda birçok yatırım kurumunun, bankaların, foreks şirketlerinin uzmanlarının, ekonomistlerin altın fiyatları hakkında ekonomik veriler doğrultusunda yaptığı “altın artabilir”, “altın azalabilir” şeklinde yorumlarını görebilirsiniz. Bu yorumlar ne derece doğru veya ne derece gerçekleşebilir üzerinde düşünmek gerekmektedir. Altın fiyatlarının kısa sürede yüksek oranda arttığı dönemlerde dahi hiçbir uzmanın bu artışı tahmin edebilmesi mümkün olmamıştır. Genel bir tanım olarak anlık gelişen olayla yatırım araçlarında tahmin edilemeyen yükselme ve düşmelere yol açabilmektedir.

Özetle altın fiyatlarını düşürebilecek birkaç etkene, ABD tahvil faizlerinin artması, yurt dışında kaos ortamının, siyasi ve jeopolitik problemlerin azalması şeklinde örnek verebiliriz.

Altın fiyatları konusunda güncel bütün yorumları ve beklentileri okuyarak altına yatırım konusunda kendi stratejinizi belirlemeniz önem taşıyor. Altın fiyatlarının yükseliş trendin de altın alıp bir miktar yükseldikten sonra satış yaparak kar elde etmeniz oldukça mümkün. Altın fiyatlarına dair grafikleri takip ederek kendiniz de bir yorum yapabilir ve kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Uluslararası piyasalardaki altın ons fiyatları dışında ulusal piyasadaki dolar kuru seviyesi önem taşıyor. Yurt dışı piyasalarda altının ons fiyatı düşse bile ülkemizde doların artması ile birlikte ülke içi altın fiyatlarında artış yaşanabiliyor. Yani memleketimizde dolar kurunun durumu nedeniyle yurt dışı ve yurt içi altın fiyatlarında birbirine paralel olmayan fiyatlandırmalar ve ivmeler ortaya çıkabiliyor. Yurt dışı piyasalarda altın fiyatının artması, yurt içinde ise doların artması başka bir deyişle TL’nin değer kaybetmesiyle birlikte altın fiyatlarında çok daha fazla artış yaşanmasıyla sonuçlanacaktır.

Altın Ne Zaman Alınabilir?

Türk halkı için altın en önemli yatırım araçlarından bir tanesi. Böyle düşünmekte de aslında haklılar. Çünkü uzun vadede altın hep yükseliş performansı gösteriyor ve çok kar getirmese de zarar ettirmiyor. Dolayısıyla Türk halkı gayrimenkul, ev, arsa, döviz ve altına yatırım yapmayı tercih ediyor. Az önce ifade ettiğimiz gibi altın orta ve uzun vadede düşünülmelidir. Yurt dışında ve yurt içinde yaşanabilecek finansal krizler, gerginlikler sürecinde altın alınması düşünülebilir. Altın fiyatlarında iniş ve çıkışların yaşandığı dalgalanmalarda değil yükseliş trendi sürecinde altın alınması değerlendirilmeli.

Altın nereden alınıp satılmalı?

Altın fiziksel olarak alınabileceği gibi, bankalarda altın hesabı açılarak ta alınabilir. Eğer yatırım amacıyla alınıyorsa fiziksel ziynet altını yerine gram altın şeklinde alınması daha mantıklıdır çünkü bilezik vb. ziynet altın hurda altın olarak ve işçilik maliyeti hesaba katıldığından satış esnasında size kayıp yaşatması muhtemeldir. Gram altın’da işçilik olmadığından alınıp satılırken zarar edilmemektedir. Fiziksel olarak alınan gram altınlar daha sonra altın eksperlerinin incelemesi sonrasında banka altın hesabına da yatırılabilmektedir.

Bankalar ise gram altın alış esnasında size yüksek fiyattan satacak, satışınız esnasında düşük fiyattan alacaktır. Daha doğrusu altın alış-satış sırasında makas farkı olmaktadır. Bu şekilde altın fiyatları artarsa ancak kar elde edebilirsiniz. Bankalarda yapılacak altın alım satım işlemlerinde piyasaların açık olduğu saatler tercih edilmelidir çünkü piyasaların kapalı olduğu saatlerde ve hafta sonlarında gram altın fiyatlarının alış fiyatları normalden daha fazla olmaktadır.

Alım satımda zarar oranın daha az olması, kurumsal bir yapıyla çalışmanız, devlet garantisi olması, hızlı alma-satma, nakite çevirme gibi seçenekler nedeniyle bankalar kanalıyla altın alım satımı daha mantıklı bir seçenek olarak görülebilir. Ayrıca bu şekilde yatırımınızın ülke ekonomisi içerisine girmesi fayda sağlar.

Yastıkaltı olarak adlandırılan fiziksel altın alımlarında ise gram altın, külçe altın düşünülmeli. Bu şekilde alınan altın’ın ev yerine kiralanacak banka kasalarında daha güvenli olarak muhafaza edilmesi önerilebilir. Elbette yastıkaltı aldığınız bu altınlar ekonomimizin bir elemanı olmakla birlikte finans sistemi içerisinde gözükmemekte, bankacılık sistemi içerisine girmediği için tam miktarı bilinememektedir. Fiziksel altın aldıktan sonra alınan altın’ın kuyumcularda bırakılması riskli bir işlemdir ve güvenilir bir durum değildir.

Altın/TL, Altın-Türk Lirası güncel durumu uluslararası piyasalarda “XAUTRY” ’dir. Uluslararası piyasalarda XAU altın’ın, TRY ise Türk Lirasının kodudur.

YORUMLAR YAZ