• AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • ALTIN (TL/GR)
  2.437,27
  % -0,95
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

10 Soruda Banka Döviz Hesabı Nedir?

10 Soruda Banka Döviz Hesabı Nedir?

Döviz hesabı, bankalarda yabancı para birimleri cinsinden açılabilen mevduat hesapları veya banka hesaplarıdır. Mevduat, istenilen zaman çekmek üzere bankalarda saklanan paralardır. Döviz mevduat hesabı da istenildiğinde çekilmek üzere bankalara yatırılan döviz cinsinden paradır.

Vadesiz döviz hesabı faizsiz bir hesaptır, vadeli mevduat hesabı ise faizlidir.

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Herhangi bir bankanın halihazırda müşterisi iseniz vadesiz döviz hesabı açmak son derece kolaydır. İnternet bankacılığı üzerinden bankanın desteklediği para birimlerinde döviz hesabı anında açılabilmektedir. Banka müşterisi olmayanların ise döviz hesabı açabilmeleri için banka şubelerine istenen belgelerle birlikte prosedürleri yerine getirerek başvuru yapmaları, TL ve döviz hesabı açmaları gerekiyor.

Döviz Hesabına Nasıl Döviz Satın Alınabilir?

İnternet bankacılığı üzerinden kimseye ihtiyaç duymadan online bir şekilde Türk Lirası cinsinden hesabınızda yer alan para ile banka tarafından anlık olarak belirlenen döviz kuru fiyatı üzerinden  döviz hesabına döviz satın alınabilmektedir. Aynı şekilde döviz hesabında yer alan miktarın tamamı veya bir kısmı istenmesi durumunda anlık olarak bozdurulup Türk Lirası hesabına TL olarak yatırılabiliyor.

İstediğim Döviz Cinsinde Döviz Hesabı Açabilir miyim?

Her döviz türünde döviz hesabı açılamamaktadır. Müşterisi olduğunuz bankanın politikaları doğrultusunda yalnızca desteklenen döviz cinslerinde döviz hesabı açılabilmektedir. Yabancı şirketler tarafından satın alınan bazı bankalar diğer bankalar tarafından açılmasa bile kendi ülkelerinin para birimleri ile döviz hesabı açabiliyorlar. En çok açılan döviz hesapları Amerikan doları (USD) ve Euro (EUR) diyebiliriz. Bunların dışında İngiliz Sterlini (GBP), Japon Yeni (JPY), İsviçre Frangı (CHF) gibi büyük para birimleri ile Rus Rublesi, Çin Yuanı, Suudi Arabistan Riyali gibi para birimlerinde döviz hesabı açılabilmektedir.

Döviz Hesabının Garantisi Var mı?

100.000 TL (100 Bin Türk Lirası) veya karşılığı tutarındaki mevduatlar devlet güvencesi altındadır ve sigortalıdır. Bu tutarın üzerindeki tutar döviz miktarlarında devlet güvencesinden yararlanmak için birden fazla döviz hesabı açılarak sahip olunan döviz bu hesaplara yatırılarak bölünebilir.

ATM’den Döviz Çekebilir miyim?

Birçok banka döviz yani exchange işlemlerine açık ATM’ler aracılığı ile belirlenen limitler doğrultusunda ATM’den döviz yatırma ve döviz çekme hizmeti vermektedir.

Döviz Hesabının IBAN’ı Var mı?

Tüm döviz hesaplarının TL hesaplarında olduğu gibi ayrı bir IBAN numarası bulunmaktadır. Döviz transferi işlemleri bu IBAN numarası bilgileri ile yapılmaktadır.

Döviz Hesabından Havale, EFT, Döviz Transferi Yapılabilir mi?

Döviz transfer işlemine SWIFT adı verilmektedir. Aynı döviz türünde olan hesaplar arasında aynı banka içinde havale, diğer bankalar arasında ise EFT yapılabilmektedir. Örneğin Amerikan doları başka bir dolar cinsinden hesaba veya euro başka bir euro hesabına EFT yapılabilmektedir.  Yurtiçinde ve yurtdışındaki bankalara döviz transferi yapılabilmekte, döviz transferlerinde bankalar tarafından ücret alınabilmektedir.

Döviz Hesabından Hesap İşletim Ücreti Alınıyor mu?

Her bankanın belirlemiş olduğu ücretler doğrultusunda döviz hesaplarından hesap işletim ücreti alınabilmektedir. Bankalar her müşteriye özel bir uygulama yapabilmektedir. Örneğin maaş müşterilerinden birçok banka döviz hesaplarından hesap işletim ücreti almamaktadır.

Döviz Hesabı En Avantajlı Bankalar Hangileri?

Döviz hesabından hesap işletim ücreti almayan, döviz alım-satım işlemlerinde makas aralığı az olan, ATM’lerden döviz çekme-bozma imkanı veren, döviz hesabı açabilmek için alt limit uygulamayan, birçok para birimi dövizde hesap açmaya izin veren bankalar en avantajlı döviz hesabı olan bankalardır.

Döviz Hesabı İle Hangi Günler İşlem Yapılmalı?

Döviz hesabı açıldıktan sonra piyasaların açık olduğu 5 gün olan Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma günleri, 9:00-17:00 saatleri arasında döviz alış veya döviz satış işlemlerinin yapılması çok önemli. Çünkü bankalar piyasa kapandıktan sonra ve tatil dönemlerinde makas aralığını ve marjı açıp daha düşük fiyattan döviz satıp daha yüksek fiyattan döviz alma eğilimi göstermektedir.

Döviz hesabıyla ilgili en çok sorulan sorulara yanıt vermeye çalıştık. Kıssadan hisse, birikimlerin döviz cinsinden güvenilir bir şekilde saklanması isteniyorsa bankalarda döviz hesabı açarak muhafaza etmek en mantıklı yöntemlerden birisi olarak gözüküyor.

YORUMLAR YAZ